Archív článkov školského roka 2021/2022

26júna

Na návšteve u prvákov

Autor: p. uč. 3. triedy
Na návšteve u prvákovDňa 2.6.2022 sme prijali pozvanie pani učiteľky Mgr. Zuzany Bonkalovej a nazreli sme do prvej triedy. Hneď po vstupe do triedy sme ostali prekvapení, prečo prváci spia na laviciach. Našou úlohou bolo zistiť, čo žiakov prebudí. Po úspešnom odhalení záhady si pani učiteľka spolu so žiakmi pripravila pre nás štyri stanovištia - počítanie fazuliek, priradenie písmena k obrázku, triedenie geometrických útvarov a priradenie tlačeného písmena k písanému. Spolu s prvákmi sme si zaspievali pesničku Išla sova na tanec a vyskúšali si zasiahnuť číslicu pleskáčom na muchy. Na záver nás pani učiteľka previedla školou a ukázala nám ako vyzerá telocvičňa, jedáleň aj knižnica. Pani učiteľke a žiakom ďakujem za prijatie a vytvorenie príjemnej atmosféry. V škole sa nám páčilo a už teraz sa na ňu veľmi tešíme.


Fotografie

19júna

Olympijský deň – Hravo a zdravo

Autor: p. uč. 3. triedy
Naši malí umelciV našej materskej škole sa už tradične konajú rôzne športové podujatia organizované jednotlivými triedami ako: Skáčem gumu, gúľam hlinku, preskakujem švihadlo (10.trieda), Škôlka skáče škôlku (11. trieda) a Detská zumba (6. trieda). Hoci sú ešte len škôlkari, môžu sa pochváliť tým, že súťažili aj na olympiáde. Je to skutočne tak. Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR aj tento rok vyhlásil Olympijský deň. Náš siedmy ročník Olympijského dňa začal slávnostným nástupom družstiev, olympijskou hymnou, zapálením ohňa a zložením sľubu o čestnom a férovom súperení. Po slávnostnom príhovore p. riaditeľky T. Darákovej a sľube, ktorý za všetky deti zložili Aďka Fáberová a Matúško Ižar z 8. triedy , nasledoval krátky kultúrny program v ktorom vystúpili deti 3. triedy s tancom – GUMMY BEAR a deti z 11. triedy s piesňou PESNIČKA (Dominika Baranová, Ninka Petrovová a Matejko Hláč). Všetky 2-7 ročné deti sa rozišli na jednotlivé stanovištia, kde si mali možnosť preveriť svoje pohybové schopnosti a zručnosti. Pani učiteľky pre ne pripravili rôzne zaujímavé prekážkové dráhy. Boli napr. v behu, skoku, hode, lezení a veľa ďalších , ktoré preverili fyzickú kondíciu malých olympionikov. Pestrý športový deň deťom spríjemňovala hudba. Po skončení súťaži medaily a diplomy odovzdali p. zástupkyňa D. Veselovská a pani učiteľky. Naše 5-6 ročné deti si mali možnosť zmerať svoje sily v nasledujúcich disciplínach, za ktoré boli dekorované medailami a ocenené vecnými cenami na stupňoch pre víťazov.

Beh na 20 m:
1. m. Emma Jevčáková
2. m. Marian Mišenčík
3. m. Denis Lyzak

Skok do diaľky:
1.m. Adam Brendza
2.m. Sebastian J. Hanudeľ
3.m. Tobias Kapitola

Hod do diaľky jednoručne:
1. m. Lukas Dubovický
2. m. Gregor Kralovič
3. m. Samo Kočtuch

Prekážková dráha:
1. m. Matúš Ižar
2. m. Anna Bujnovská
3. m. Nina Marhevská

Na záver koordinátorka podujatia V. Pastirová zhodnotila celú súťaž veľmi pozitívne, popriala do budúcna deťom veľa radosti a úspechov v športovaní. Nakoniec sme si zakričali 3x hurá a p. riaditeľka slávnostne vystrelila konfety. Táto športová akcia má pevné miesto v našej materskej škole a už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník v zmysle olympijského ducha a hodnôt.


Fotografie

12júna

Naši malí umelci

Autor: p. uč. Majka a Katka zo 7. triedy
Naši malí umelciDeti zo 7.triedy experimentovali s farbami na netradičný podklad. Chodník, schody a kamienky sa zrazu premenili na pestrofarebnú galériu, ktorá zdobí exteriér našej materskej školy. Maľovanie vonku bol pre deti veľký umelecký zážitok.


Fotografie

8júna

ROZHODNUTIA - DÔLEŽITÝ OZNAM

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ROZHODNUTIA - DÔLEŽITÝ OZNAM
Všetky dôležité informácie pre rodičov

Rozhodnutia o prijatí/neprijatí Vášho dieťaťa do MŠ na šk. rok 2022/2023 budeme vydávať proti podpisu

od 13.06.2022 – pondelok do 15.06.2022 – streda

od 7:00 hod. do 15:00 hod. v riaditeľni školy.

5júna

SKÁČEM GUMU, GÚĽAM HLINKU, PRESKAKUJEM ŠVIHADLO

Autor: p. uč. Marcelka a Beátka z 10. triedy
SKÁČEM GUMU, GÚĽAM HLINKU, PRESKAKUJEM ŠVIHADLODávať deťom príležitosť na pohyb a vytvárať im podmienky na získavanie podnetov hravou formou i spontánnou zábavou - to bolo našou myšlienkou. DETI V POHYBE prostredníctvom švihadiel, gúm i guličiek - nádherný pohľad, veď sa na to pozrite:


Fotografie

5júna

TAJUPLNÝ SVET HMYZU V 10. TRIEDE

Autor: p. uč. Mgr. Marcela Mrázová
TAJUPLNÝ SVET HMYZU V 10. TRIEDE"Čáry-máry" a preniesli sme sa do rozmanitého sveta chrobákov, motýľov a iných potvoriek...
Najväčším prekvapením pre nás je zázračný cyklus motýľov - zo zakuklených húseníc sa nám o vyliahnu krásne motýle.
Aspoň na chvíľku sme sa "dotkli" zázraku prírody


Fotografie

5júna

KONEČNE SME SA DOČKALI

Autor: p. uč. Baška Antlová z 12. triedy
KONEČNE SME SA DOČKALIPo dlhšom čase k nám do našej MŠ opäť zavítalo bábkové divadlo GAŠPARKO.
Pani Mihoková a jej dcéra si tentoraz pripravili pre nás rozprávku "Aladin a jeho zázračná lampa". Po skončení si mohli deti vyskúšať aké je to držať v rukách marionety, o ktoré bol veľký záujem.
Pre niektoré deti to bolo prvé divadelné vystúpenie od kedy navštevujú materskú školu a bolo vidieť, že sa im to veľmi páči.
Z predstavenie odchádzali s novými zážitkami, a preto aj takou formou chceme poďakovať p. Mihokovej, že na nás nezabudla a už teraz sa tešíme na ďalšiu rozprávku.


Fotografie

5júna

VESMÍR OČAMI DETÍ - VÍŤAZI SÚŤAŽE

Autor: p. uč. Iveta z 11. triedy
VESMÍR OČAMI DETÍ - VÍŤAZI SÚŤAŽEVíťazky výtvarnej súťaže Vesmír očami detí.
Gretka, Lili, Hanka z 11.triedy.
Ich práce postupujú do celoslovenského kola.

29mája

TÝŽDEŇ VONKU - PROJEKT EÚ

Autor: p. uč. Bc. Ľubica Damankošová a deti z 1. triedy
TÝŽDEŇ VONKU -PROJEKT EÚMÁJ 16-20, 2022
Rozhodli sme sa zapojiť do kampane „TÝŹDEŃ VONKU“
Deti z 1.triedy si chceli na vlastnej koži vyskúšať, aké to je, stráviť čo najviac času vonku, na školskom dvore. Spoločne sme si naplánovali tieto aktivity:

PONDELOK – Zdravotné cvičenie „NÁJDI SI DVOJICU“
Cvičenie na stanovištiach: preskakovanie
:chôdza po kameňoch
:hry s padákom
UTOROK – Malí farmári -sadenie priesad kvetiny Aksamietnice a Slamienky do netradičných nádob „nepotrebných detských gumákov“.
STREDA- Škôlka skáče škôlku, Zumba /Školská akcia/
ŠTVRTOK – Umenie LAND ARTU – vytvoriť princeznú a gašparka na tráve, pomocou veľkých kusov farebných látok, šnúrok, či stúh
PIATOK – Obydlie pre školského škriatka -vytvoriť domček z nazbieraných prírodnín /šišiek, konárikov, listov, kôry, kamienkov/
Všetky aktivity sme aj zrealizovali, čo môžete vidieť aj na fotkách. Deti mali radosť z pohybu vonku, čo sa prejavilo aj zvýšeným apetítom. Ale najviac sa deťom páčili naše každodenné rozcvičky na školskom dvore.
Som rada, že sme využili prínosy, ktoré vonkajšie prostredie deťom prináša, zážitky a všetky benefity s tým spojené.


Fotografie

22mája

VYHRALI SME SÚŤAŽ S PIESŇOU

Autor: deti a p. uč. Valika a Ľubka z 1. triedy

Milí priatelia!
Pozývame Vás vypočuť si výhernú pieseň, ktorú vymysleli a naspievali deti z 1. triedy so svojimi pani učiteľkami v súťaži 19. ročníka so spoločnosťou MILK-AGRO spol. s.r.o. - RECYKLUJ A VYHRAJ.
Tešíme sa, že aj takýmto spôsobom sme mohli reprezentovať našu školu.

Text piesne:

1. Bola jedna dievčina jaj, jaj, jaj,
do obchodu chodila jaj, jaj, jaj, jaj, jaj, jaj,
najradšej však do Milk agra, trávička zelená,
všetko, čo tam nakúpila, jedla celá rodina.

2. Raňajky, keď chystala jaj, jaj, jaj,
syry, maslo núkala jaj, jaj, jaj, jaj, jaj, jaj,
sabi, sabi, Sabináčik, Integráčik, jogurty,
všetko deťom nachystala, zabalila do školy.

3. Keď halušky robila jaj, jaj, jaj,
bryndzu v Agre kúpila, jaj, jaj, jaj, jaj, jaj, jaj,
aj ich dobre omastila, trávička zelená,
k tomu veľký pohár mlieka, pila celá rodina.

4. Do koláča v nedeľu jaj, jaj, jaj,
dala hrudku tvarohu jaj, jaj, jaj, jaj, jaj, jaj,
aj šľahačku vyšľahala, trávička zelená,
ovocie poukladala a bol koláč bez mena.


Vypočujte si našu pieseň:

15mája

POĎAKOVANIE

Autor: študentky - Viktória Novotná, Andrea Mihaľová, Karin Mrázová, Dorota Ondriová
POĎAKOVANIEMinulý týždeň sme mali v tejto Materskej škole možnosť absolvovať povinnú prax. V prvom rade by sme sa chceli poďakovať pani riaditeľke Tatiane Darákovej, ktorá nás milo privítala, prijala a oboznámila nás s priebehom praxe.
Veľká vďaka patrí hlavne pani učiteľke Mgr. Marcele Mrázovej za možnosť, ktorú sme vďaka nej dostali. Boli ste k nám veľmi milá, vo všetkom ste nám rada pomohli a dali ste nám množstvo rád do nášho budúceho povolania.
Zároveň sa chceme poďakovať aj pani učiteľke Beáte Tomkovej, ktorú sme mali taktiež možnosť poznať a sme zato veľmi rady. Aj keď sme boli u Vás len krátko, vytvorili sme si k Vám a k deťom vzťah na ktorý nikdy nezabudneme.
Vždy na vás budeme len v dobrom spomínať a dúfame, že sa ešte niekedy uvidíme. Pozdravujeme detičky a posielame zopár fotiek na pamiatku.


Fotografie

15mája

NAŠE DETI OBJAVUJÚ SVET ZVIERAT A ICH MLÁĎAT

Autor: p. uč. Majka zo 7. triedy
NAŠE DETI OBJAVUJÚ SVET ZVIERAT A ICH MLÁĎATDeti 7.triedy sa počas týždňa zmenili na rôzne zvieratká. Hrali sa na rozpravku Tri prasiatka a vlk, skladali puzzle domácich zvierat a ich mláďat, vytvorili si čelenky rôznych zvierat. Cvičili a zdolávali rôzne prekážky. Mali z toho veľkú radosť.


Fotografie

8mája

PODMORSKÝ SVET

Autor: p. uč. Ivetka a Lucka z 8. triedy
PODMORSKÝ SVETDňa 11.4.2022 sa deti z 8., 11., 3. a 1. triedy, ocitli vo veľkom stane, priamo v podmorskom svete. Prostredníctvom rozprávky „Ako rybky zachránili svoj útes“ sa oboznámili s množstvom morských živočíchov a s tým ako funguje podmorský svet. S deťmi sme držali palce rybkám, aby splnili úlohy, ktoré by zachránili ich útes. Rybkám sa to podarilo, a tak sme sa spokojne mohli vrátiť z podmorského sveta do toho nášho reálneho.


Fotografie

8mája

POSTREHY ŠTUDENTKY Z PEDAGOGICKEJ PRAXE V NAŠEJ MŠ

Autor: Bc. Dominika Maďarová
PODMORSKÝ SVETNezabudnuteľné zážitky, nové skúsenosti, praktické pedagogické situácie prežité na vlastnej koži, inšpirácie a podnety zo strany pedagógov, ale i samotných detí – takto by som opísala moju súvislú pedagogickú prax v materskej škole Jurkovičova, ktorá je nielen jednou z najväčších, najstarších, no hlavne pre mňa zatiaľ ,,NAJ“ zo všetkých, aké som mohla zatiaľ navštíviť.


Viac - súbor PDF

28apríla

ZO ŽIVOTA 11. TRIEDY

Autor: p. uč. Ivetka a Ľubka a deti z 11. triedy
ENCYKLOPÉDIADo galérie fotografií sme pridali fotky zo stavby "obrovskej" torty z odpadových obalov SABI, pozorovali sme ako vyrástla cibuľka a nakoniec uvidíte fotografiu z narodeninovej oslavy...


Fotografie

24apríla

ENCYKLOPÉDIA

Autor: p. uč. Beátka & Marcelka, 10. trieda
ENCYKLOPÉDIAEncyklopédia je pre nás najmenších zaručená kreatívna zábava s množstvom dobrodružstiev. Vydali sme sa na náučnú cestu vesmírom, ľudí, zvierat, rastlín zo všetkých kútov sveta a to všetko sme na konci zaznamenali kresbami i maľbami, ktoré sme si vystrihli a vytvorili si vlastnú encyklopédiu...


Fotografie

24apríla

NÁVŠTEVA UJA DANIELA S KAMARÁTOM FILIPOM

Autor: p. uč. z 3.triedy
NÁVŠTEVA UJA DANIELA S KAMARÁTOM FILIPOMDňa 29. 3 a 30.3. 2022 navštívil ujo Daniel Fischer naše predškolské triedy (1,3, 8, 11) s dvoma veľkými kuframi. Samozrejme nasledovali zvedavé otázky detí, čo sa v nich ukrýva. Ako prvého z kufra vybral kamaráta Filipa a veselé, pútavé rozprávanie o chorom Filipovi sa začalo. Na pomoc mu prichádzali rôzne bábky: bocian Klap, jašterička Evelína, slon Herkul, klokan Zambi a iné. Ujo Daniel v interakcií s deťmi objavovali pomocou pokusov a hier dôležitosť dýchania, význam vitamínu D , dodržiavanie hygieny, činnosť srdca v pokoji a v pohybe, určovali zdravé a nezdravé potraviny. Deti veľmi aktívne odpovedali na rôzne otázky, na základe vlastných skúseností. Všetky sa chceli zapájať do pokusov a zaujímavých činností, čo im bolo aj umožnené. Deti si vedomosti o zdravej výžive a zdravom životnom štýle rozšírili peknými, pestrými aktivitami. Na záver deti ujovi Danielovi vyjadrili slová uznania a poďakovania za veľký zážitok.


Fotografie

3apríla

AKO SME SADILI SEMIENKA V 7. TRIEDE

Autor: p. uč. Majka a Katka zo 7. triedy
AKO SME SADILI SEMIENKA V 7. TRIEDE
Sadíme semienka do zeme,
čo nám z nich narastie, nevieme.
Pekne ich vložíme do hliny,
bude z nich cibuľka či kvetiny?Takto si deti pospevovali pri sadení cibuľky a fazuľky. Prostredníctvom zážitkového učenia sa deti 7.triedy oboznámili s tým, ako zo semienka môže vyrásť rastlinka. My sa o naše zasadené semienka budeme poctivo starať, polievať ich, zabezpečíme, aby na nich svietilo slniečko. Budeme pozorovať, čo z našich semienok vznikne. A keď nám už pekne narastie cibuľka, môžeme si ju vychutnať na chlebíku.


Fotografie

4apríla

KÚZELNÉ DNI S BÁBKOVÝM DIVADLOM

Autor: p. uč. Mgr. Marcela Mrázová z 10. triedy
KÚZELNÉ DNI S BÁBKOVÝM DIVADLOMProstredníctvom bábkového divadla a maňušiek, ktoré sú vynikajúce na zdokonalenie slovnej zásoby i rozvoja predstavivosti a fantázie, sme sa preniesli do čarovného sveta rozprávok...


Fotografie

3apríla

OD SEMIENKA K RASTLINKE

Autor: p. uč. Eva Harčárová z 2. triedy
OD SEMIENKA K RASTLINKE
Ja som malé semienko a v zemi ja bývam.
Rastiem, rastiem k slniečku no korienky skrývam!
Keď ja slnko, vodu a vzduch mám, veselo sa usmievam.Takto sa deti v 2. triede zahrali na malé semienka. Ale aby aj videli ako z takého semienka vyrastie rastlinka, tak si ich zasiali a zasadili. Pracovali usilovne a s radosťou. Teraz ich každý deň polievajú a trpezlivo čakajú, kedy začnú rastlinky rásť.


Fotografie

3apríla

KNIHA - PRIATEĽ ČLOVEKA

Autor: p. uč. Eva Harčárová z 2. triedy
KNIHA - PRIATEĽ ČLOVEKAS knihami deti prichádzajú do styku už od útleho detstva. Aj naše deti v 2. triede si rady počas ranných hier "čítajú" rozprávkové knihy. A tak sa v rámci celotýždňovej témy dozvedeli ako knihy vznikajú. Oboznámili sa s novými, pre nich neznámymi pojmami spisovateľ a ilustrátor. Prácu ilustrátorov si vyskúšali, keď kreslili rozprávku Domček, domček kto v tebe býva? Na záver týždňa sa zmenili na hercov a túto rozprávku si zahrali. Keďže záujem bol veľký, dohodli sme sa, že si hru na divadlo ešte niekedy zopakujeme.


Fotografie

1apríla

ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY
Všetky dôležité informácie pre rodičov

Riaditeľstvo MŠ Jurkovičova 17, Prešov oznamuje zákonným zástupcom, že zápis do materskej školy na školský rok 2022 - 2023 bude prebiehať, v súlade s platnou legislatívou (zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) § 59 a § 59a a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v časeod 2. mája do 13. mája 2022.


 1. Žiadosť do MŠ je dostupná na webovom sídle školy ( Súbor PDF - dokument PDF). Bližšie informácie na tel. čísle 051/7775011 a 0911 215966.
 2. Žiadosť musí byť vyplnená, podpísaná oboma rodičmi a potvrdená pediatrom. Rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí si zákonný zástupca dieťaťa vyzdvihne v termíne dohodnutom s vedením školy a prevezme si ho proti podpisu osobne v MŠ.
 3. Materská škola prednostne prijíma deti:
  • deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné t.j. deti, ktoré do 31.8.2022 dovŕšia 5 rokov veku,
  • deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania (predtým deti s odkladom povinnej školskej dochádzky),
  • deti, ktoré majú súrodencov v našej MŠ
  • deti od troch rokov veku,
  • deti od dovŕšenia dvoch rokov veku.
 4. Pri prijímaní deti mladších ako 3 roky by deti mali:
  • zvládať odlúčenie od matky na potrebne dlhý čas
  • spolupracovať pri základných sebaobslužných a hygienických návykoch (obliekanie, vyzliekanie, umývanie sa, pýtanie sa na WC)
  • primerane veku komunikovať s učiteľkami alebo inou dospelou osobou
  • mali by mať osvojené základné stravovacie návyky (vedieť piť z hrnčeka, držať lyžicu...)

Postup pri podávaní žiadosti:

Miesto podávania žiadosti:
MŠ Jurkovičova 17, Prešov 080 01

Termín podávania žiadosti: od 2.mája 2022 do 13.mája 2022 od 7:00 hod. do 15:00 hod.
Spôsob podávania žiadosti:
Vypísanú žiadosť s podpismi oboch zákonných zástupcov doručte osobne vedeniu MŠ, Jurkovičova 17, Prešov.
Len v nevyhnutnom prípade:

 • vypísanú a pediatrom potvrdenú žiadosť, oskenujte, pridajte ako prílohu PDF a zašlite na email MŠ: riaditel@msjurkovicova.sk
 • vypísanú a pediatrom potvrdenú žiadosť zašlite poštou alebo kuriérom na adresu školy: MŠ, Jurkovičova 17, 080 01 Prešov
 • vypísanú a pediatrom potvrdenú žiadosť vhoďte do schránky školy, ktorá je umiestnená vedľa bránky pri hlavnom vchode MŠ (hospodársky pavilón).

Pozývame vás na VIRTUÁLNU PREHLIADKU našej MŠ - vieme, že nič nenahradí osobné stretnutie a prehliadku školy, ale v danej situácii je virtuálna prehliadka MŠ najlepším alternatívnym riešením.

27marca

AKO MAMA KOZA ROZPRÁVALA...

Autor: p. uč. Majka Tomková zo 7.triedy
AKO MAMA KOZA ROZPRÁVALA...Do našej triedy prišla nečakaná návšteva - Mama Koza, ktorá deti zaujala svojím príbehom o svojich neposlušných deťoch. Pomocou rozprávky O neposlušných kozliatkach sme sa naučili, aké je dôležité počúvať svojich rodičov, ale aj pani učiteľky.


Fotografie

27marca

MAĽOVANIE NA KAMIENKY

Autor: Bc. Dominika Maďarová - študentka PF PU
SVETOVÝ DEŇ VODYBol krásny a teplý jarný deň. Areál školského dvora sa v jednej časti premenil na umelecký ateliér. Prvá trieda predškolákov vonku maľovala na kamienky.
Vonku??? Áno, vonku. Jednoducho sme vyniesli stoly a stoličky, pripravili farby, štetce a nechali sme deti tvoriť. Vďaka poznávaniu rôznych techník a materiálov sa deti učia kreativite. Tá otvára dvere fantázii a predstavivosti. Maľovanie a kreslenie zlepšuje predovšetkým jemnú motoriku, čo je skvelý tréning na písanie.
Kamienok môže byť akýmsi plátnom, na ktorý môžeme namaľovať obrázok, ale môže tiež svojim tvarom predurčovať, čo naň namaľovať. Deti maľovali hmyz, či iné zvieratká, ktoré budú zdobiť kvetináče okolo rastlín a pomôžu tak rastline zadržiavať vodu.
Vyskúšajte maľovanie na kamienky s deťmi aj vy!


Fotografie

27marca

SVETOVÝ DEŇ VODY

Autor: p. uč. PaedDr. Ľubica Slivková z 11. triedy
SVETOVÝ DEŇ VODYDeti 11. triedy si pripomenuli 22.3.2022 Svetový deň vody rôznymi aktivitami.


Fotografie

27marca

AKO DETI Z JURKOVIČKY KNIŽNICU NAVŠTÍVILI...

Autor: p. uč. Ľubka a Valika z 1. triedy a deti z 3,8 a 11 triedy
AKO DETI Z JURKOVIČKY KNIŽNICU NAVŠTÍVILI...Ako áno, ako nie, bolo krásne slnečné dopoludnie. Od rána sme sa nemohli dočkať chvíle, kedy už konečne vkročíme do čarovného sveta kníh. A viete čo? Bolo to úžasné! Zo všetkých strán na nás žmurkali tie najrozmanitejšie knihy. Teta knihovníčka nám vysvetlila, ako si môžeme knihy požičať a čo všetko je k tomu potrebné. So záujmom sme si vypočuli príbeh o medvedíkovi v podaní tety knihovníčky. Na záver sme si mohli vybrané knihy prelistovať, niektorí aj prečítať. Veď presvedčte sa sami...


Fotografie

27marca

Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY

Autor: p.uč. Marta Hympánová z 5. triedy
Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKYTýždeň rôznych rozprávok si užívali deti z 5.triedy. Do MŠ si doniesli svoje obľúbené rozprávkové knihy.Spoločne v nich listovali, prezerali obrázky, pani učiteľka im čítala krátke, dlhšie, veršované rozprávky.Deti sa dozvedeli o tom ako a z čoho sa vyrába kniha, aké knihy poznáme, kto ich napíše a nakreslí obrázky. A tak si žiaci spoločnými silami zhotovili vlastné leporelo ČERVENÁ ČIAPOČKA. Vyfarbené obrázky im pomohla zlepiť pani učiteľka. Určite všetci poznáte rozprávku Ťahal dedko repu. Takúto rozprávku – hudobno-pohybovú hru so spevom sme si všetci zahrali. A bola to poriadna zábava. Pomáhali všetci, maľovali listy repe z kartónu, podonášali si herecké rekvizity – oblečenie a potom to začalo!Hra, spev a smiech! Kto neverí, nech sa pozrie na fotky.


Fotografie

20marca

TANGRAMIÁDA

Autor: p.uč. E.Cervová, M. Vagašská z 9. triedy
TANGRAMIÁDAPredškoláci z prvej triedy, tretej triedy, ôsmej triedy, jedenástej triedy mali možnosť si vyskúšať hru s tangramom. Prvou úlohou bolo poskladať z tangramu obrázok podľa obrázkovej predlohy. Druhou úlohou bolo poskladať z tangramu ten istý obrázok podľa obrysu danej predlohy.


Fotografie

13marca

POĎAKOVANIE

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
TROCHU GOTIKY OČAMI DETÍUplynulé dva roky nám všetkým obrátili život na ruby. To, čo bolo samozrejmé a bežné sa zo dňa na deň zmenilo na nemožné. Život však musí plynúť ďalej a deti si zaslúžia plnohodnotné dni v materskej škole. Všetci sa snažíme deťom nahradiť aktivity, ktoré sme nemohli vzhľadom k pandemickej situácii uskutočniť.
Ďakujeme vám milí rodičia, že ste prispeli ku kvalite života našich detí a rozhodli ste sa, zástupcovia jednotlivých tried v Rade rodičov, zakúpiť učebné pomôcky = hračky do každej triedy.

Sme vám úprimne vďační!

Aspoň tak, spoločnými silami, nahradíme to, čo nám rôznymi obmedzeniami zobrala pandémia.

6marca

TROCHU GOTIKY OČAMI DETÍ

Autor: p. uč. Lucia, Ivetka a deti z 8. triedy
TROCHU GOTIKY OČAMI DETÍMy predškoláci z 8. triedy sme spoločne objavovali dominanty nášho krásneho mesta. Medzi ne nepochybne patrí aj Konkatedrála sv. Mikuláša. Pozreli sme sa na ňu ale trochu inak. Pozorovali sme jej architektúru a pretavili sme ju do našich výtvarných skíc. To ale nebolo všetko. Detským očiam neunikne nič farebné. Deti zaujali na tejto stavbe najmä vitrážne okná. Spoznávali sme preto aj ich náročnú remeselnú výrobu krok po kroku. Nakoniec sme sa aj my pokúsili vyrobiť vlastné okienka, ktoré krásne zdobia našu chodbu najmä keď na nich dopadajú lúče slnka.


Fotografie

24februára

KARNEVAL

Autor: p. uč. E. Cervová. M. Vágašská z 9. triedy
KARNEVALHurá je to tu, radujú sa všetci. Prišiel opäť k nám, detský karneval. Ráno pri vstupe do triedy každá maska sa predstavila. Všetky masky spolu s pani učiteľkami si zatancovali a zaspievali. Na záver sa deti pohostili ovocím.


Fotografie

20februára

POSTARALI SME SA O VTÁČIKY

Autor: p. uč. Ivetka a Ľubka a deti z 11. triedy
POSTARALI SME SA O VTÁČIKYNastal zimný čas. Kto sa postará o vtáčikov? No predsa my - deti z 11.triedy.V jeden deň sme sa vybrali na nákup semienok a inej vtáčej potravy. Na ďalší deň sme spoznávali vtáčikov, počúvali ich zvuky. Potom prišlo na rad strihanie, lepenie, kreslenie, ktorého výsledkom boli naše umelecké dielka. Naše šikovné rúčky vtláčali semienka slnečnice do jabĺčok a dobrôtky pre vtáčiky boli hotové. Stačilo ich rozvešať po stromoch. Na záver si každý nakreslil svojho obľúbeného vtáčika a na vychádzke v okolí sme narátali snáď 20 kŕmidiel. Nebojte sa zimy vtáčiky! My sa o vás postaráme.


Fotografie

20februára

AKO SME SPOZNÁVALI SLOVENSKO...

Autor: Mgr. Silvia Paľková z 3. triedy
AKO SME SPOZNÁVALI SLOVENSKO...
Slovensko je moja vlasť,
tu chcem bývať, tu chcem rásť.
Sú tu hory, rieky, doliny,
nie je krajšej krajiny.V rámci témy Slovensko deti spoznali štátne symboly – vlajku, znak a vypočuli si slovenskú hymnu. Dozvedeli sa, ktoré je najväčšie a zároveň hlavné mesto SR, aká najväčšia rieka cez neho preteká, kde sídli prezidentka, aj čo nám pripomína tvar Bratislavského hradu. Na mape Slovenska sme vyhľadávali aj iné veľké mestá a historické pamiatky - hrady a zámky. Oboznámili sme sa aj s mestom Prešov a prostredníctvom kníh, videí a fotografií spoznali jeho zaujímavostí – erb mesta, múzeum Solivar, Neptúnovu fontánu, Konkatedrálu sv. Mikuláša, Kalváriu, divadlo Jonáša Záborského a nákupné centrá. Počas vychádzky po sídlisku Sekčov si deti všímali všetko navôkol a následne maľovali to, čo ich najviac zaujalo. Týždeň plný aktivít sme zavŕšili spevom ľudovej piesne v šarišskom nárečí A od Prešova, ktorá trochu potrápila detské jazýčky.


Fotografie

11februára

JUPÍ, MÁME SNEH!

Autor: Mgr. Marcela Mrázová z 10. triedy
JUPÍ, MÁME SNEH!Hoci PERINBABKA je skúpa na sneh,
my si vystačíme aj s troškou a ešte
k tomu šanteniu nám veselo vyspevovala
slečna SÝKORKA na konári


Fotografie

11februára

DIVADIELKO V 7. TRIEDE

Autor: Mgr. Mária Tomková a Katarína Galmišová zo 7. triedy
DIVADIELKO V 7. TRIEDEAj v týchto časoch pandémie, kedy nemôže prísť divadlo do MŠ, sme sa v našej triede zahrali na divadlo. Deti sa premenili na zvieratká z lesa v krásnej ľudovej rozprávke Rukavička. Zvieratká sa pred zimou ukryli do rukavičky a veselo si pospevovali túto pesničku:

Deduškova rukavička,
to je pekný dom...
A keď ich psíček vyplašil, tak si postavili vlastný domček z tehličiek.
Deťom sa divadlo tak zapáčilo, že sme si ho viackrát zopakovali.Fotografie

9februára

OZNAM ŠKOLSKEJ JEDÁLNE

Autor: Lenka Hudoková - vedúca ZŠS
OZNAM ŠKOLSKEJ JEDÁLNEVážení rodičia,
V prípade vyhlásenia karantény konkrétnej triedy je možné v prvý deň karantény dieťaťa neodhlásenú stravu odobrať v jednorazových obaloch, v čase od 12,00 do 12,30 hod.. Ďalšie dni neprítomnosti dieťaťa na výchovnovzdelávacom procese v MŠ je dieťa automaticky vyhlásené po dobu trvania karantény celej triedy. Po ukončení karantény sú všetky deti automaticky prihlásené na stravu, preto ak je dieťa naďalej choré je potrebné vyhlásiť ho zákonným zástupcom
- telefonicky/záznamník na tel. č.: 051 7775050,
- elektronicky na webovom sídle školy v sekcii školská jedáleň.

6februára

DARUJTE 2% Z DANE

Autor: Štefan Škrečko - predseda Rodičovského združenia
Darujte 2% z vašich daní
Darujte 2% z vašich daní

Vážení spoluobčania, rodičia a priatelia,

cieľom a úlohou Rodičovského združenia pri MŠ Jurkovičova je najmä podpora vzdelávania a výchovy našich detí, podpora ich aktivít v materskej škole a uskutočňovanie rôznych záujmových podujatí. Na realizáciu týchto cieľov sú nevyhnutne potrebné určité finančné prostriedky, ktoré získavame aj vďaka členským príspevkom, vďaka Vašim sponzorským darom a pod. Jedným z ďalších spôsobov získania tak potrebných zdrojov je možnosť použitia 2% zo zaplatenej dane z príjmov právnických a fyzických osôb (podnikateľov i zamestnancov).

Dovoľujeme si Vás preto osloviť a požiadať o poukázanie 2% z Vami zaplatenej dane z príjmov v prospech nášho občianskeho združenia.
Čo je potrebné urobiť:
Fyzická osoba – zamestnanec, ktorý nemá povinnosť podať daňové priznanie a zamestnávateľ mu vykonal ročné zúčtovanie dane* môže vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu. Urobiť tak môže prostredníctvom priloženého „VYHLÁSENIA“, ktoré treba vyplniť a do 30. apríla 2022 predložiť príslušnému daňovému úradu. Prílohou vyhlásenia je aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré vyplní zamestnávateľ. O vykonanie zúčtovania dane treba zamestnávateľa požiadať do 15. februára 2022. Zamestnávateľ je povinný zúčtovanie vykonať do 31. marca 2022. Fyzická osoba, ktorá je povinná podať daňové priznanie, môže v ňom vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu. Urobiť tak môže prostredníctvom príslušnej kolónky v daňovom priznaní do 31. marca 2022. (DP FO typ A – VIII. ODDIEL – Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO... DP FO typ B – XII. ODDIEL - Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO...) Právnická osoba môže taktiež v daňovom priznaní vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu.

Urobiť tak môže prostredníctvom príslušnej kolónky v daňovom priznaní do 31. marca 2022. (DP PO – IV.časť na strane 7). Potrebné údaje: IČO: 173196171276 Právna forma: občianske združenie Obch. meno/názov: Rodičovské združenie pri MŠ Jurkovičova Sídlo: Jurkovičová 17 08001 Prešov. Prikladáme tlačivo Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane z príjmov FO, podľa zákona č. 595/2003 Z.z. v z.n.p., ktorej bolo za zdaňovacie obdobie vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti“, v ktorom sú už vyplnené údaje o prijímateľovi. V prípade potreby ďalšie tlačivá nájdete na sekretariáte materskej školy.

Vopred ďakujeme za poukázané prostriedky, pochopenie a Vašu podporu. Získané zdroje použijeme v súlade s cieľmi, úlohami a stanovami občianskeho združenia. V roku 2022 Vám prajeme veľa zdravia, osobných a pracovných úspechov a tešíme sa na stretnutia v rámci aktivít Rodičovského združenia MŠ Jurkovičova.

Štefan Škrečko - predseda Rodičovského združenia

13decembra

DOČKALI SME SA - MIKULÁŠ PRIŠIEL DO 10.TRIEDY

Autor: p. uč. Marcelka a Beátka z 10. triedy
DOČKALI SME SA - MIKULÁŠ PRIŠIEL DO 10.TRIEDYS iskierkami v očiach sme sa dočkali - Mikuláš na nás nezabudol, otvorili sme dokorán okno a našli sme si krásne darčeky plné prekvapení!
ĎAKUJEME :)


Fotografie

1decembra

POĎAKOVANIE - KIDS FUN ACADEMY

Autor: Rado Antl
POĎAKOVANIE - KIDS FUN ACADEMYMilí rodičia, priatelia...
Chcel by som sa vám v prvom rade veľmi pekne poďakovať za spätnú väzbu, ktorá bola pozitívna.
Veľmi nás teší, že deti chodili na náš športový krúžok rady, ale momentálne je situácia taká, aká je a nedovoľuje nám ďalej pokračovať v športovaní.
Mne osobne je to veľmi ľúto, pretože deti potrebujú šport a je vidieť ako vaše deti aj napriek krátkej dobe napredujú. Verím, že situácia sa zlepší a my sa uvidíme v januári. Viac informácií, kedy začneme, vám potom v novom roku dajú vaše milé pani učiteľky v triedach.
Prajem vám krásne a pokojné vianočné sviatky plné rodinnej pohody a hlavne veľa - veľa zdravia v Novom roku 2022.
Ešte raz ĎAKUJEME!
KIDS FUN ACADEMY
Rado Antl


Fotografie

1decembra

DOPRAVNÁ VÝCHOVA V 10. TR. - bezpečná cesta do škôlky

Autor: p. uč. Marcelka a Beátka z 10. triedy
DOPRAVNÁ VÝCHOVA V 10. TR. - bezpečná cesta do škôlkyNaj zážitkom bolo pre nás deti prejsť si svetom vozidiel, kde sme s obdivom počúvali zvuk motorov, naučili sme sa parkovať v garáži, sledovať pozorne svetelný semafor...
Oboznámili sme sa s rôznymi situáciami v cestnej premávke a verte, že všímali sme si aj nedisciplinovaných účastníkov cestnej premávky...
Dôležité je, že vieme ako sa bezpečne správať na ceste i mimo nej...


Fotografie

1decembra

ŠARKAN

Autor: p. uč. B. Antlová z 12. triedy
ŠARKANKde bolo, tam bolo, bol raz jeden smutný šarkan, ktorý si lietal s vetríkom vysoko pomedzi stromy až sa mu zamotal jeho dlhý chvost o konáre stromu a celý sa mu odtrhol.
Jedno jesenné novembrové dopoludnie sme na našom školskom dvore takto začali naše rozprávanie o smutnom šarkanovi. Každá trieda mala pripravené nastrihané farebné stužky s ktorými tancovali na jesenné pesničky a potom každá trieda vytvorila nový chvost pre smutného šarkana.
Deti si upevnili farby prevládajúce na jeseň, počítanie do 12, pretože presne toľko je tried v našej materskej škole.
Postupne každá trieda prišla k šarkanovi a pripevnila mu nový chvost.
Na záver Izabelka z 12. triedy povedala krátku básničku o šarkanovi a všetky deti si spoločne zaspievali a zatancovali pesničku o jeseni.


Fotografie

24novembra

BUBNUJEME, ABY BOLO DETI LEPŠIE POČUŤ 2021!

Autor: p. uč. Ľubka a Valika z 1. triedy
BUBNUJEME, ABY BOLO DETI LEPŠIE POČUŤ 2021!Tak ako po minulé roky, aj tento rok 19. novembra 2021 sme sa zapojili do celoslovenského podujatia s názvom BUBNOVAČKA. Hlavnou myšlienkou tejto akcie bolo symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie.
Aj my sme si zabubnovali presne o 10.15 hod. na našom školskom dvore a tým sme si pripomenuli i upozornili, že hlas detí je dôležitý.

Deti pred násilím ticho neochráni!


Fotografie

24novembra

PREČO KAMEŇ NEVYKLÍČIL?

Autor: p. uč. Ľubka a Ivetka z 11. triedy
PREČO KAMEŇ NEVYKLÍČIL?Deti z 11.triedy dostali odpoveď na zadanú otázku experimentom sadenie kameňa a cibuľky do kvetináčov s pôdou. O posadené kamene a cibuľku sa deti starali pravidelným polievaním, ich umiestnením na svetlé, teplé miesto. Pozorovali, čo vyklíči skôr kameň alebo cibuľka? Po niekoľkých dňoch sa v našej triede ozývali veselé výkriky: Cibuľka už vyklíčila! Je živá. Kameň nevyklíčil, lebo patrí spolu s vodou, vzduchom, pieskom k neživej prírode.

24novembra

NA NÁVŠTEVE V ZÁKLADNEJ ŠKOLE

Autor: p. uč. Ľubka a Ivetka z 11. triedy
NA NÁVŠTEVE V ZÁKLADNEJ ŠKOLEV rámci spolupráce MŠ a ZŠ deti z 11. triedy spolu s pani učiteľkami navštívili ZŠ Šrobárovú. Z dôvodu pandémie Covid - 19 sa deti oboznámili s exteriérom základnej školy: budovou, školským dvorom a ihriskom. Spoluprácou materskej školy a základnej školy chceme vytvárať podmienky pre plynulý prechod detí MŠ do 1. ročníka ZŠ.

10novembra

STRAŠÍM, STRAŠÍŠ, STRAŠÍME!!!

Autor: deti z 11. triedy a pani učiteľky Ivetka a Ľubka
STRAŠÍM, STRAŠÍŠ, STRAŠÍME!!!Pondelok, utorok a stredu pred jesennými prázdninami sme si dopriali trošku strašenia. Predviedli sme sa v strašidelných kostýmoch, vyrezali svetlonosov z tekvice a zatancovali na bále strašidiel. Na záver sme sa pohostili gumenými cukríkmi v tvare zubov, očí a iných strašidelných vecí. Snáď sme vystrašili aj Koronavírus a veríme, že sme ho navždy odplašili!


Fotografie

4novembra

SPRÁVA ŠTUDENTIEK Z PRAXE V NAŠEJ MŠ

Autor: Bc. Katarína Baranová, Bc. Dominika Maďarová, Bc. Dominika Malnášiová
SPRÁVA ŠTUDENTIEK Z PRAXE V NAŠEJ MŠMaterská škola Jurkovičova 17 v Prešove, pod vedením pani riaditeľky Tatiany Darákovej, nám umožnila absolvovať pedagogickú prax aj v tejto súčasnej a neľahkej situácii. Preto sme sa rozhodli, milí čitatelia, z pohľadu študentiek Pedagogickej fakulty v Prešove, bližšie priblížiť naše prežitie tejto praxe.
V rámci 2 týždňov strávených s deťmi predškolského veku v 1. triede sme mohli s deťmi v téme týždňa Z lesov a lúk realizovať mnoho aktivít a hier prostredníctvom bádateľských a zážitkových metód, ktoré boli pre deti obohacujúce po viacerých stránkach rozvoja ich osobnosti. Napríklad pri pobyte vonku deti pomocou lúp a ďalekohľadov skúmali život drobných živočíchov na strome, pod ním, či pod kôrou a všímali si rozmanitosť živočíšnej ríše. Skúmali povrch kmeňov a stromov pričom ich snímali technikou frotáže. Ďalšou zaujímavou aktivitou pri pobyte vonku bola tvorba koláže prostredníctvom prírodnín, ktoré deti hľadali v areáli školského dvora. S deťmi sme sa snažili nájsť napr. odpovede na to, prečo listy menia na jeseň svoju farbu alebo ako môžeme využiť jednotlivé prírodniny.
Ďalší týždeň sa niesol v téme Zdravie a choroba, v ktorom sme si v úvode s deťmi vytvorili bacilov pomocou rozfúkavania farebného tušu a povedali sme si, ako sa voči nim môžeme brániť. Formou rozprávky si deti osvojili nové vedomosti o vitamínoch a následne tak dokázali určiť, v akých potravinách sa daný vitamín nachádza. Túto tému sme s deťmi ukončili aktivitou Na lekára, v ktorej deti mali možnosť reálne spoznávať zdravotné pomôcky ako napr. fonendoskop, tlakomer, obväz, bandáž a iné. Deti si v rámci tohto dňa vyrobili zdravotnícku čelenku z papiera, hrali námetové hry a programovali digitálnu hračku Bee-bot.
Počas nášho pôsobenia v materskej škole sme mohli zažiť aj celoškolskú akciu Tancuj, tancuj vykrúcaj..., ktorú si pripravila 1. trieda. Celá materská škola si tak spoločne zatancovala čardáš na školskom dvore. Na túto akciu sme nadviazali aj pri našom rozlúčkovom dni, ktorý sa niesol v duchu ľudového folklóru v našom regióne. Deťom sme predstavili tradičné šarišské kroje a za hudobného a speváckeho doprovodu p. u. Volkovej sme si spoločne zaspievali a zatancovali tradičné šarišské piesne. Deti sa mali možnosť naučiť aj jednoduchú tanečnú choreografiu a vyrobiť si tradičné party (čelenky) a ozdobiť si drevenú valašku. Týmto sa v neposlednom rade chceme poďakovať našej cvičnej učiteľke PaedDr. Valérii Volkovej za jej ľudský, ale taktiež erudovaný pedagogický prístup plný inšpirácie. Vďaka nej sme sa cítili v materskej škole príjemne a nadobudli sme poznatky a zážitky, ktoré si uchováme aj do ďalších rokov nášho pedagogického pôsobenia.


Fotografie

4novembra

AKO DETI Z JEDNOTKY CELÚ ŠKOLU ROZTANCOVALI

Autor: p. uč. PaedDr. Valéria Volková a Bc. Ľubica Damankošová z 1. triedy
AKO DETI Z JEDNOTKY CELÚ ŠKOLU ROZTANCOVALIV jedno krásne jesenné dopoludnie sa deti z prvej triedy so svojimi pani učiteľkami rozhodli, že roztancujú celú školu. Pýtate sa ako? Jednoducho. Pozvali všetky deti z každej triedy na školský dvor a v rytme čardáša a známej ľudovej piesne Tancuj, tancuj, vykrúcaj... sa to všetko začalo. Najprv ukázali celý tanec deti z jednotky a potom sa postupne všetci ostatní učili jednoduché kroky – jednokročku, pérovanie s tlieskaním, čapáše, točenie samostatne i s poskokom v dvojiciach... Nakoniec všetky deti nielen spievali, ale i tancovali svoj prvý čardáš. Povetrím školského dvora sa niesol detský smiech, spev a dobrá nálada.


Fotografie

31augusta

POZVÁNKA NA TRIEDNE AKTÍVY

Autor: Vedenie školy
POZVÁNKA NA TRIEDNE AKTÍVYVÁŽENÍ RODIČIA,

pozývame vás na triedne aktívy všetkých tried materskej školy, ktoré sa uskutočnia dňa
6.9.2021 o 15:30 hod.
v každej triede MŠ.

Účasť nutná!


23augusta

K ZAČIATKU ŠKOLSKÉHO ROKA

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
K ZAČIATKU ŠKOLSKÉHO ROKA1. Čo Vaše dieťa potrebuje v materskej škole?

- vhodné prezuvky,
- pohodlné oblečenie,
- náhradné veci v skrinke (spodná bielizeň, ponožky, pančuchy, tričko atď.),
- pyžamo,
- plastový pohár, zubná kefka (okrem 2-3 ročných detí),
- plastový pohár na pitný režim.

2. Prosíme rodičov, aby svojim deťom veci označili menom a priezviskom.

3. Čo sa týka ďalších potrieb pre deti (cvičebné úbory, potreby do sauny), budú rodičia usmerňovaní priebežne učiteľkami v triede, informáciami z plenárnej schôdze, či triednych aktívov.

4. Prosíme rodičov, aby sledovali oznamy v šatniach na nástenkách.

5. V prvý deň (pri nástupe do MŠ) je j povinnosťou zákonného zástupcu vypísať a odovzdať triednej učiteľke:
Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti - Súbor PDF - súbor PDF

6. Po každej neprítomnosti dieťaťa v MŠ v trvaní 3 dní je povinnosťou zákonného zástupcu vypísať :
Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti - Súbor PDF - súbor PDF

7. Príspevok na stravovanie zákonný zástupca dieťaťa uhrádza vopred, najneskôr do 25. dňa v predošlom mesiaci.

Stravník – dieťa MŠ – denné stravovanie (VZN Mesta Prešov č. 4/2019 článok 6):

Stravník s dotáciou: 0,54 € – celková mesačná suma 11€
Stravník bez dotácie: 1,84 € - celková mesačná suma 38€
Vzhľadom na právne úpravy zákona o dotáciách účinné od 01.08.2021 sa v súvislosti s poskytnutím dotácie na stravu na obdobie od 01.09.2021 do 31.12.2021 upravujú povinnosti a podklady viď. Zákon o dotáciách v pôsobnosti MPSVaR SR č. 544/2010 Z.z. v zmysle § 4 ods. 3 písm. a),b),c):
• deti v poslednom ročníku MŠ, ktoré nedovŕšili 6 rokov veku (5 ročné deti v poslednom ročníku MŠ), nakoľko na tieto deti nie je možné si uplatniť z dôvodu veku dieťaťa nárok na zvýšený daňový bonus, ale je možné si uplatniť nárok na tzv. dvojnásobný daňový bonus;
STRAVNÉ:
Potravinový účet: SK 98 7500 0000 0040 0842 1238

Info ohľadom stravy, VYHLASOVANIE, platby:

VYHLASOVANIE cez záznamník na tel. čísle 051 7775050
Vedúcou ZŠS je p. Lenka Hudoková.

8. Príspevok / školné (VZN Mesta Prešov č. 4/2021 článok 2) je:

20 € za dieťa
Tento príspevok sa uhrádza vkladom na účet školy.

ŠKOLNÉ:
Príjmový účet: SK51 7500 0000 0040 0842 1211
od 1.dňa a najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
(ako variabilný symbol uvediete identifikačné číslo dieťaťa a do správy – meno , priezvisko dieťaťa a triedu).

Za dieťa rok pred plnením povinnej školskej dochádzky zákonný zástupca školné neuhrádza.

Čísla účtov sú na nástenke školy, webovej stránke.
Žiadame rodičov o dôsledné dodržiavanie termínu splatnosti.

9. Ďalšie informácie Vám budú poskytnuté priebežne.

10. Zoznamy detí zadelených do tried nebudú zverejnené, budú ich mať učiteľky v triedach. Rodičia boli oboznámení so zadelením ich detí do jednotlivých tried. V prípade, že predsa len dôjde k nejakej dezinformácii alebo nejasnosti kontaktujte nás.

Kontakty:
E-mail: riaditel@msjurkovicova.sk
t.č. 051/7775011,
Mobil: 0911 215 966
Odbor školstva, kultúry a cestovného ruchu Mestského úradu v Prešove určuje prevádzkový čas v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2021/2022 od 6:30 do 17:00 hod.

Príchod do MŠ je do 8.00 hod. Žiadame rodičov o rešpektovanie stanoveného času.

Ďakujeme

9augusta

ZMENY V POSKYTOVANÍ DOTÁCIÍ NA STRAVU V NOVOM ŠKOLSKOM ROKU 2021/2022

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ZMENY V POSKYTOVANÍ DOTÁCIÍ NA STRAVU V NOVOM ŠKOLSKOM ROKU 2021/2022Dňa 01.08.2021 nadobudli účinnosť právne úpravy zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dotáciách“).

Od nového školského roku 2021/2022 prinášajú nasledovné zmeny v poskytovaní dotácií na stravu:
– ukončenie plošného poskytovania dotácií na stravu v ZŠ a poslednom ročníku MŠ
– doplnenie novej skupiny detí, ktoré majú nárok na poskytnutie dotácie.


Novou skupinou detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu na stravu sú deti, ktoré žijú v domácnosti, ktorej členovia si neuplatnili, alebo nemohli uplatniť nárok na daňový bonus. V nadväznosti na uvedené dochádza k zmene okruhu oprávnených detí a dotácia sa poskytuje:
• v zmysle § 4 ods. 3 písm. a) zákona o dotáciách na každé dieťa, ktoré navštevuje MŠ alebo ZŠ a v MŠ alebo v ZŠ je najmenej 50 % detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
• v zmysle § 4 ods. 3 písm. b) zákona o dotáciách na dieťa, ktoré navštevuje MŠ alebo ZŠ a žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi (ďalej len „dieťa v HN“) alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima (ďalej len „dieťa v ŽM“)
• v zmysle § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách na dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník MŠ alebo ZŠ a žije v domácnosti, v ktorej si ani jeden člen domácnosti neuplatnil na toto dieťa nárok na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo šesť rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, žijúce s ním v domácnosti podľa osobitného predpisu* (ďalej len „deti bez daňového bonusu), táto skutočnosť sa žiadateľovi podľa § 4 ods. 4 preukazuje čestným vyhlásením.

Poznámka: Vzhľadom na prechodné ustanovenie zákona č. 417/2020 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon o dotáciách, bude deťom v MŠ dotácia na stravu v mesiaci august 2021 poskytovaná bez zmeny (plošné poskytovanie dotácie deťom v poslednom ročníku MŠ).

Preto informujeme fyzickú osobu (zákonného zástupcu), v ktorej starostlivosti dieťa je, že k poskytnutiu dotácií na stravu je nevyhnutné predložiť:
• potvrdenie, že dieťa žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
• potvrdenie, že dieťa žije v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške sumy životného minima,
• čestné vyhlásenie o neuplatnení nároku na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa Tlačivo Súbor PDF - súbor PDF.

Potrebné dokumenty predložia zákonní zástupcovia, ktorých sa nový zákon dotýka, riaditeľovi školy:
• osobne/poštou – do 31.8.2021.

1augusta

Archív článkov šk. roka 2020/2021

kliknite - Archív 2020/2021