Archív článkov školského roka 2018/2019

9júla

OLYMPIJSKÝ DEŇ

Autor: p. uč. p. uč. Valéria Pastirová z 3. triedy
OLYMPIJSKÝ DEŇ

Dňa 13. 6. 2019 sa konal už piaty ročník olympijského dňa v našej materskej škole. Na túto športovú udalosť prijali pozvanie prešovský športovci: Lucia Langošová – Karate klub Junior Prešov, Miloš a Ľuboš Šarpatakiovci, Patrik Humeňanský - hádzanári Handball team, Michal Červeň - volejbalista VK MIRAD PU Prešov. O kultúrny program sa postarali členky tanečnej skupiny Grimmy a gymnastky KMG CHARM - Klub modernej gymnastiky pod vedením slečny Lucie Vaškovej. Po slávnostnom príhovore riaditeľky školy pani Tatiany Darákovej a sľube športovcov (detí) sa deti rozišli na jednotlivé stanovištia, kde si mali možnosť preveriť svoje pohybové schopnosti a zručnosti. Pani učiteľky pre ne pripravili rôzne zaujímavé športoviská. Po absolvovaní jednotlivých disciplín si deti oddýchli a osviežili sa nanukmi, ktoré padli vhod v tento horúci deň. Nasledovalo dekorovanie všetkých detí z dvanástich tried medailami pozvanými športovcami. Na stupňoch víťazov boli ocenené 4-5 ročné deti: za skok do diaľky, skok vo vreci, slalom okolo kužeľov a 5-6 ročné deti: za skok do diaľky, prekážkovú dráhu, váľanie sudov, plazenie po lavičke. Tento pestrý športový deň sme ukončili vypustením balónov a konfiet.


Fotografie

27júna

JURMAK NA JURKOVIČKE 2019

Autor: p. uč. p. uč. Valika Volková a Ľubka Damankošová z 1. triedy
JURMAK NA JURKOVIČKE 2019

VÁŽENÍ RODIČIA A PRIAZNIVCI školy

Opäť máme za sebou ďalší ročník školskej akcie JURMAK NA JURKOVIČKE, ktorý bol už šiesty v poradí. A aký bol? No jednoducho úžasný. Hneď v úvode sa predviedli deti z prvej triedy s ľudovým tancom, nechýbali skvelí tanečníci a speváci z folklórneho súboru SABINOVČAN a po prvýkrát k nám zavítal pán Gaľa z Jarovníc, ktorý nám predviedol svoj spev i hru na netradičných ľudových nástrojoch. Školský dvor sa zmenil na jedno veľké trhovisko, na ktorom sa ponúkalo, ochutnávalo, smialo, rozprávalo... Atmosféru umocňovali ľubozvučné tóny krásnych šarišských piesní, ktoré sa niesli povetrím . Kúpiť ste si mohli všelijaké dózičky, korálkové náhrdelníky, handrové bábiky, maľované detské stoličky, kľúčenky, papierových koníkov, náramky, záložky do kníh, sladulinký medík, ručne maľované tričká, tašky, skákajúce lopty... Nechýbala ani cukrová vata, pukance, nanuky do ruky, voňavá pečená klobáska, buchty zo školskej jedálne a mnoho ďalších chutí a predmetov. Tento rok prijali naše pozvanie aj remeselníci, u ktorých ste si mohli jednotlivé výrobky nielen kúpiť, ale sa aj čo - to priučiť. Videli sme pletenie košíkov, drôtovanie, paličkovanie, tkanie, háčkovanie a ďalšie. Ak ste k nám nezavítali tento rok, na druhý určite príďte. Tešíme sa na Vás! DOVIDENIA!


Fotografie

17júna

PROJEKT MULTIFUNKČNÁ HRACIA PLOCHA

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
PROJEKT MULTIFUNKČNÁ HRACIA PLOCHA
Pomôžte nám získať prostriedky na výstavbu multifunkčnej hracej plochy!

VÁŽENÍ RODIČIA A PRIAZNIVCI Materskej školy Jurkovičova 17, Prešov

Prosíme Vás o podporu nášho projektu MULTIFUNKČNÁ HRACIA PLOCHA, ktorý bol v rámci projektu Vy rozhodujete, my pomáhame Nadácie Tesco, zaradený hodnotiacou komisiou medzi tri najlepšie v regióne.
Každý zákazník, ktorý od 17. júna - 14. júla 2019, nakúpi v ktoromkoľvek obchode spoločnosti Tesco, dostane po zaplatení jeden hlasovací žetón. Žetón vhodí do hlasovacieho boxu A, B alebo C projektu, ktorý chce podporiť. Projekty s najväčším počtom hlasov od zákazníkov získajú v jednotlivých regiónoch podporu vo výške 1300 eur na realizáciu aktivít v priebehu mesiacov august 2019 až február 2020. Projekty umiestnené v hlasovaní zákazníkov na 2. mieste získajú podporu v hodnote 600 eur, projekty umiestnené na 3. mieste 300 eur.

ĎAKUJEME!

11júna

DEŇ MLIEKA

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
DEŇ MLIEKA
Výrobky z mlieka aj tento rok neostali bez nás!

Zamestnankyne Školskej jedálne pri MŠ Jurkovičova 17, Prešov pripravili na prehliadku výrobkov z mlieka TVAROHOVÝ KOLÁČ a SYROVÉ PLACKY.
Mliečne hody sa pod dirigentskou paličkou Mesta Prešov uskutočnili 21. mája 2019 v ZŠ Matici Slovenskej v Prešove. Prítomní hotové produkty hodnotili okom, ale aj mlsným jazýčkom. A veru aj naše výrobky im zachutnali a syrové placky v úžasnom košíčku zo syrových korbáčikov získali ocenenie.


Fotografie

2júna

ZÁŽITKOVÉ UČENIE HROU

Autor: p. uč. Mgr. Marcelka Mrázová a Beátka Tomková z 10. triedy
ZÁŽITKOVÉ UČENIE HROU
Keď príde na návštevu do 10 triedy "pánko PAVÚK" = zážitkové učenie hrou

Zážitkové učenie je famózne a to najmä vtedy, keď sa nečakane zjaví v našej triede pánko pavúčik. Hneď sme mu ponúkli ubytovanie "luxusný vyhliadkový mikroskop". Zapáčilo sa mu tam a my sme mali fúru času si ho poriadne poprehliadať zo všetkých strán. S údivom sme si ho hneď aj zvečnili ceruzou a tak náš pán hosť mal hneď niekoľko portrétov.


Fotografie

30mája

OZNAM - LETNÉ PRÁZDNINY

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ

Počas letných prázdnin 2019 v rámci harmonogramu dovoleniek zriaďovateľa materských škôl v meste Prešov, žiadame záujem o prihlásenie Vášho dieťaťa do niektorých z materských škôl realizovať formou vypísanej a podpísanej žiadosti (stiahnuť kliknutím na tento odkaz, alebo u triednych učiteliek) do 15.6.2019. Po tomto termíne nebudú Vaše žiadosti doručené materským školám. Vopred ďakujeme za dodržanie uvedeného termínu. BEZHOTOVOSTNE uhraďte poplatky spojené s pobytom dieťaťa vo vybranej MŠ (školné a stravné ) na účty vybranej materskej školy. Čísla účtov vybraných MŠ vám poskytnú tr. učiteľky alebo ich nájdete na webe. Preukážte sa potvrdením o zaplatení pri nástupe dieťaťa do vami vybranej materskej školy. V správe pre prijímateľa uveďte meno a priezvisko dieťaťa a školu, z ktorej vaše dieťa prichádza. Bez predloženia dokladu o zrealizovaní platieb, nebude vaše dieťa prijaté do príslušnej MŠ. Vzniknuté preplatky za stravné budú poukázane na protiúčet po skončení prázdnin.

Poplatky:

2 € / deň – školné
1,39 €/ deň - stravné

Poplatky predškolákov:
0,19 €/ deň - stravné

Pri vstupe do triedy podpíše zákonný zástupca Vyhlásenie o zdravotnom stave dieťaťa.

28mája

OZNAM - ROZHODNUTIE O PRIJATÍ/NEPRIJATÍ

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ

Vážení zákonní zástupcovia,
rozhodnutie o
prijatí/neprijatí Vášho dieťaťa
do Materskej školy, Jurkovičova 17, Prešov na šk. rok 2019/20

si môžete vyzdvihnúť proti podpisu osobne
od 30.05.2019 do 07.06.2019
v riaditeľni školy.

21mája

POZVÁNKA NA JURMAK NA JURKOVIČKE

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
POZVÁNKA NA JURMAK NA JURKOVIČKE
Kto príde uvidí, zažije, ochutná...

Školský ľudový súbor "Čerešenka"
FS Sabinovčan
zmrzlina, pukance, cukrová vata buchty zo školskej jedálne
pečená klobása
možnosť zakúpenia ručne vyrobených výrobkov
pravá jarmočná nálada
folklorista p. Stanislav Gaľa
ukážka tradičných ľudových remesiel

21mája

NAŠA ŠKÔLKA SKÁČE ŠKÔLKU!!!

Autor: p. uč. Ivetka Dzadíková a Slávka Vlčková z 11. triedy
NAŠA ŠKÔLKA SKÁČE ŠKÔLKU
Na známosť sa všetkým dáva mimoriadna, zvláštna správa. Na našom dvore, je to tak, víta deti slimák, šašo či hrad.

A o okrem toho máme aj strom, slniečko či raketu, šaša, kvietok, lienku aj motýlika...Nie, nie nemali sme karneval. Ale náš dvor je opäť o niečo veselší a pripravený na deti, ktoré radi športujú. Šikovné pani učiteľky namaľovali na náš školský dvor plno zaujímavých preskakovačiek. A nijak inak sme ich nemohli vyskúšať ako každoročnou akciou Škôlka, skáče škôlku. Šikovné nožičky deti preskakovali škôlky, nechýbal úsmev na tvárach, veselá hudba a výborne počasie. Prišli nás pozrieť aj kamaráti z iných materských škôl a keďže každý skákal ako najlepšie vedel chýbať nemohli ani diplomy a sladké prekvapenia pre bruška našich najmenších. Vieš skákať škôlku? Tak hybaj k nám pozrieť sa čo sme si to pripravili. A kto takú hru nepozná nevadí... MY VÁS JU NAUČÍME!!! Ako skvelo nám bolo si môžete pozrieť v galérií fotiek.


Fotografie

6mája

ZLATO Z OLYMPIÁDY JE NAŠE

Autor: p. uč. Mgr. Marcela Mrázová
ZLATO Z OLYMPIÁDY JE NAŠE
MŠ Jurkovičova na stupni víťazov

Dnešné dopoludnie bolo plné športu.
V úvode nastal veľkolepý slávnostný nástup, hneď po ňom nasledovalo:
- vztýčenie vlajky
- zapálenie olympijského ohňa
- sľub detí
a následne začalo športové súťaženie - "5 – olympijských disciplín",
ktoré sme bravúrne so cťou hravo zvládli.
Vybojovali sme si vytúžené 1. Miesto – zlaté medaily.
Veď sa na to pozrite, aké obrovské nasadenie a skvelá športová atmosféra tam bola!


Fotografie

6mája

MY VTÁČIKOV ĽÚBIME

Autor: p. uč. Slávka Vlčková a Ivetka Dzadíková (11. trieda)
MY VTÁČIKOV ĽÚBIME

Zima, čarovné obdobie spojené s množstvom skvelých zážitkov. Guľovačky, sánkovačky, stavanie snehuliakov či experimentovanie so snehom a ľadom. To všetko sme si s detičkami naplno užili a aj my sme sa na chvíľu vrátili do krásnych detských čias. Pri tom všetkom sme ale nezabudli ani na vtáčikov lebo vieme, že aj oni potrebujú našu pomoc. Zodpovedne sme sa oboznámili s vtákmi, ktoré tu zimujú aj s možnosťami ako im pomôcť. A môžete nám veriť, že sme sa pri tom aj poriadne zabavili. Ako sme si čas s našimi vtáčími hosťami užili si už môžete pozrieť na fotografiách alebo sa príďte pozrieť na náš dvor a tam hľadajte Čarovný vtáčí strom.

U nás je to veru tak,
vtáčik je náš kamarát!Fotografie

6mája

SÚŤAŽÍME S MILK-AGROM

Autor: p. uč. Adriána Andraščíková (4. trieda)
SÚŤAŽÍME S MILK-AGROM
Škôlkari sme z Jurkovičky z Prešova, z Prešova, MILK-AGRO nás do súťaže zavolá, zavolá...

...takto sa tóny našej piesne na ľudovú nôtu ozývali našou škôlkou celý mesiac. Pýtate sa prečo? Preto lebo každý rok sa zapájame do súťaže s MILK-AGROm a usilovne, za pomoci našich rodičov, zbierame viečka (umiestnenie v TOP desiatke) a tetrapaky výrobkov Sabi (umiestnenie v TOP desiatke). S pani učiteľkami tvoríme výtvarnú prácu, ale aj vymýšľame vždy novú pesničku. Potom našu tvorbu zašleme do súťaže. Tohto roku sa tvorilo a lepilo v 7. triede, kde vznikla vtáčia búdka o akej snívajú všetky vtáčiky a veselo sa nôtilo v 4. a 11. triede. Naše 3-4 ročné deti pomenovali pieseň Jogurtová pesnička (ocenená). A čo sa nám podarilo? Na to sa pozrite už sami. Touto cestou ďakujeme všetkým našim usilovným rodičom, ktorí nám akoukoľvek cestou v tomto projekte pomáhali. Ďakujeme! V zbere viečok a tetrapakov pokračujeme aj naďalej.

1mája

AKO DETI Z PRVEJ TRIEDY STARKÝCH POTEŠILI

Autor: p. uč. Valika Volková a Ľubka Damankošová
AKO DETI Z PRVEJ TRIEDY STARKÝCH POTEŠILI

Už dávno sme sa chystali potešiť našich starkých z denného stacionára v blízkosti našej materskej školy. Lenže ako? Jednoducho. Od januára sa naša trieda zapojila do projektu Rozprávková cesta Európou, v rámci ktorého sme si pripravili divadelné predstavenie na motív slovinskej ľudovej rozprávky Pastierik. Deťom hneď napadlo, že práve touto rozprávkou ich potešíme. S organizáciou nám pomohla pani Valika Džubáková, ktorá to všetko zariadila. V jeden krásny slnečný deň zazvonil zvonček na našich vchodových dverách a my sme vedeli, že sú to oni – naši starkí. Po milom zvítaní sa divadlo mohlo začať. Deti hrali s veľkou radosťou a oduševnením. Vyslúžili si veľký potlesk a sladkú odmenu, ktorej sa najviac potešili. Starkí tiež neodišli s prázdnymi rukami. Deti im vlastnoručne pripravili milé darčeky z papiera.
Nasledujúce fotografie Vás presvedčia o tom, že aj takto krásne, pohodovo a s úctou sa dá prežiť jedno aprílové dopoludnie.


Fotografie

24marca

CENCULIENKA V 10. TRIEDE

Autor: p. uč. Mgr. Marcela Mrázová
CENCULIENKA V 10. TRIEDE

Dnes sme si vytvorili SNEHOVÚ KRÁĽOVNÚ s ozajstnou cencúľovou róbou, cencúľovým náhrdelníkom, i ľadovou korunkou, ktorej sme dali meno CENCULIENKA. Postavili sme ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO, do ktorého nás vpustila SNEHOVÁ VÍLA odomknutím brány ľadovým kľúčom - až po uhádnutí úloh, ktoré lemovali cestu vôkol kráľovstva.
Úlohy to veru neboli ľahké, no my sme ich hravo splnili...


Fotografie

10marca

TANGRAMIÁDA

Autor: p. uč. Milka Cervová, Ria Vagašská
TANGRAMIÁDA

V našej MŠ sa uskutočnil 6.ročník Tangramiády. Zúčastnilo sa deväť materských škôl. Deti si mali možnosť vyskúšať hru s tangramom v  troch kolách. V prvom kole mali vytvoriť obrázok s nakreslenou líniou, v druhom kole vytvoriť obrázok bez nakreslenej línií. V treťom kole vytvoriť obrázok podľa vlastnej predstavy. Deti boli veľmi šikovné a tvorivé. Tešili sa z obrázkov, ktoré si vytvorili z tangramu.

Na záver boli deti ocenené diplomom za účasť na tangramiáde a balíčkom sladkostí.


Fotografie

5marca

DARUJTE 2% Z DANE

Autor: Mgr. Alenka Uličná
Darujte 2% z vašich daní
Darujte 2% z vašich daní

Vážení spoluobčania, rodičia a priatelia,

cieľom a úlohou Rodičovského združenia pri MŠ Jurkovičova je najmä podpora vzdelávania a výchovy našich detí, podpora ich aktivít v materskej škole a uskutočňovanie rôznych záujmových podujatí. Na realizáciu týchto cieľov sú nevyhnutne potrebné určité finančné prostriedky, ktoré získavame aj vďaka členským príspevkom, vďaka Vašim sponzorským darom a pod. Jedným z ďalších spôsobov získania tak potrebných zdrojov je možnosť použitia 2% zo zaplatenej dane z príjmov právnických a fyzických osôb (podnikateľov i zamestnancov).

Dovoľujeme si Vás preto osloviť a požiadať o poukázanie 2% z Vami zaplatenej dane z príjmov v prospech nášho občianskeho združenia.
Čo je potrebné urobiť:
Fyzická osoba – zamestnanec, ktorý nemá povinnosť podať daňové priznanie a zamestnávateľ mu vykonal ročné zúčtovanie dane* môže vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu. Urobiť tak môže prostredníctvom priloženého „VYHLÁSENIA“, ktoré treba vyplniť a do 30. apríla 2019 predložiť príslušnému daňovému úradu. Prílohou vyhlásenia je aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré vyplní zamestnávateľ. O vykonanie zúčtovania dane treba zamestnávateľa požiadať do 15. februára 2018. Zamestnávateľ je povinný zúčtovanie vykonať do 31. marca 2019. Fyzická osoba, ktorá je povinná podať daňové priznanie, môže v ňom vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu. Urobiť tak môže prostredníctvom príslušnej kolónky v daňovom priznaní do 31. marca 2019. (DP FO typ A – VIII. ODDIEL – Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO... DP FO typ B – XII. ODDIEL - Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO...) Právnická osoba môže taktiež v daňovom priznaní vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu.

Urobiť tak môže prostredníctvom príslušnej kolónky v daňovom priznaní do 31. marca 2018. (DP PO – IV.časť na strane 7). Potrebné údaje: IČO: 173196171276 Právna forma: občianske združenie Obch. meno/názov: Rodičovské združenie pri MŠ Jurkovičova Sídlo: Jurkovičová 17 08001 Prešov. Prikladáme tlačivo Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane z príjmov FO, podľa zákona č. 595/2003 Z.z. v z.n.p., ktorej bolo za zdaňovacie obdobie vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti“, v ktorom sú už vyplnené údaje o prijímateľovi. V prípade potreby ďalšie tlačivá nájdete na sekretariáte materskej školy.

Vopred ďakujeme za poukázané prostriedky, pochopenie a Vašu podporu. Získané zdroje použijeme v súlade s cieľmi, úlohami a stanovami občianskeho združenia. V roku 2018 Vám prajeme veľa zdravia, osobných a pracovných úspechov a tešíme sa na stretnutia v rámci aktivít Rodičovského združenia MŠ Jurovičova.

Mgr. Alenka Uličná

28februára

VESELÝ KARNEVAL V ZŠ ŠROBÁROVÁ

Autor: p. uč. Mgr. Marcela Mrázová
VESELÝ KARNEVAL V ZŠ ŠROBÁROVÁ

Prijali sme pozvanie a s veľkou radosťou sme sa išli zabaviť v krásnych maskách rôznych rozprávkových postavičiek. Žiačky ZŠ nás milo privítali a hneď v úvode sa nám predstavili s tanečným programom. Nasledovala promenáda všetkých masiek nás predškolákov, kedy sme sa postupne každá trieda predstavili. Spoločne sme si zatancovali, vyšantili sa a dokonca nás pohostili chutným venčekom. Takto veselo sme spoločne so žiakmi ZŠ prežili karnevalové dopoludnie.


Fotografie

13februára

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ
13februára

ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY
Všetky dôležité informácie pre rodičov

Riaditeľstvo MŠ Jurkovičova 17, Prešov oznamuje rodičom, že zápis do materskej školy na školský rok 2019 - 2020 bude prebiehať v súlade s platnou legislatívou (novelou školského zákona § 20 ods. 2 s účinnosťou od 1.9.2015), v čase

od 15. apríla do 10. mája 2019.


 1. Žiadosť do MŠ je dostupná na webovom sídle školy ( Súbor PDF - dokument PDF) alebo si ju môžete vyzdvihnúť priamo v budove MŠ. Bližšie informácie na tel. čísle 051/7775011 a 0911 215966.
 2. Žiadosť musí byť vyplnená, podpísaná oboma rodičmi a potvrdená pediatrom. Rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí si zákonný zástupca dieťaťa vyzdvihne v termíne dohodnutom s vedením školy a prevezme si ho proti podpisu osobne v MŠ.
 3. Materská škola prednostne prijíma deti:
  • rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
  • deti s odkladom povinnej školskej dochádzky
  • deti s dodatočne odloženým plnením povinnej školskej dochádzky
  • deti, ktoré majú súrodencov v našej MŠ
  • deti od dvoch rokov veku
 4. Pri prijímaní deti mladších ako 3 roky by deti mali:
  • zvládať odlúčenie od matky na potrebne dlhý čas
  • spolupracovať pri základných sebaobslužných a hygienických návykoch (obliekanie, vyzliekanie, umývanie sa, pýtanie sa na WC)
  • primerane veku komunikovať s učiteľkami alebo inou dospelou osobou
  • mali by mať osvojené základné stravovacie návyky (vedieť piť z hrnčeka, držať lyžicu...)

3januára

OZNAM PRE RODIČOV PREDŠKOLÁKOV

Autor: Valentína Sabolová - vedúca ŠJ

Vzhľadom k zmene zákona č.544/2010 Z.z. o dotáciach, § 4 ods.3 Ministerstvo práce, sociálnych veci a rodiny, s účinnosťou od 1.1.2019 poskytne dotáciu na stravu dieťaťu, ktoré navštevuje posledný ročník MŠ a ktoré je prítomné na vyučovacom procese.

Štát v hodnote : 1,20€
rodič uhradí: 0,09€
Spolu: 1,29€ / deň.

23decembra

PF 2019

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
PF 2019Pokojné, láskyplné Vianoce a P.F. 2019 Vám želá

Tatiana Daráková a kolektív zamestnancov MŠ Jurkovičova 17, Prešov

7decembra

MATERSKÁ ŠKOLA NA EURÓPSKEJ CESTE

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
MATERSKÁ ŠKOLA NA EURÓPSKEJ CESTE
Seminár eTwinning pre učiteľov zo slovanských krajín

V dňoch 29. novembra až 1. decembra 2018 sa MŠ Jurkovičova 17 a MŠ Bajkalská 31 v Prešove v zastúpení pani riaditeliek Tatiany Darákovej a Renáty Gumanovej zúčastnili medzinárodného seminára Materská škola na európskej ceste v Ľubľane, v krajine Slovinsko. Cieľovou skupinou tejto vzdelávacej aktivity boli pedagógovia materských škôl zo slovanských krajín.
Medzinárodný seminár nám poskytol množstvo informácií o programe eTwinning, ktorý sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl. „E“ je skratka pre elektronický a „twinning“ znamená partnerstvo, družba. Dozvedeli sme sa, že eTwinning nám umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou môžeme realizovať inovatívne školské projekty v rámci edukačných aktivít v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace). Program eTwinning vytvára priestor na výmenu informácií a skúseností s kolegami, učiteľmi z Európy a ponúka možnosti ďalšieho vzdelávania. Je súčasťou európskeho programu celoživotného vzdelávania Life Long Learning, predstavuje partnerstvá škôl v Európe, komunitu európskych škôl a európskych učiteľov. Program eTwinning je považovaný za dôležitý fenomén v ďalšom vzdelávaní učiteľov. Vo vzdelávacom programe je zapojených takmer 280 000 učiteľov z celej Európy, s finančnou podporou Európskej komisie a ako súčasť programu Erazmus+. Na Slovensku má eTwinning podpornú službu NSS – Národná služba pre elektronickú spoluprácu škôl na Žilinskej univerzity v Žiline. V Ľubľane ol pripravený bohatý program zástupcami NSS a ambasádormi eTwinningu zo slovanských krajín – Poľsko, Bulharsko, Česko, Slovinsko, Slovensko, Bosna a Hercegovina. Zúčastnili sme sa prednášok a workšopov. Cieľom bolo vybaviť učiteľov predprimárneho vzdelávania pre nezávislé využívanie programu eTwinning Live. Spoznali sme ako funguje platforma eTwinning, založili sme si osobný profil, vytvorili sme projekt spolupráce s názvom Rozprávková cesta Európou, do ktorého sme získali pre spoluprácu dve učiteľky predprimárneho vzdelávania z Poľska a jednu zo Slovinska. Naša medzinárodná skupina mala možnosť vykonávať praktické cvičenia na platforme eTwinning Live, spoznávať jej výhody a taktiež sme zistili ako funguje Twinspace. Boli nám odprezentované najúspešnejšie projekty eTwinning a spoznali sme možnosti online nástrojov spolupráce, ktoré sú vhodné najmä pre materské školy. Nemenej dôležité boli aj osobné stretnutia s našimi kolegyňami z iných krajín. V rozhovoroch sme sa oboznamovali s predškolskou pedagogikou v tej-ktorej krajine, o témach, ktoré by sme vedeli vložiť do medzinárodných projektov a spôsoboch ako to uskutočniť.
Srdečná vďaka patrí sprevádzajúcim koordinátorkám Ing. Zuzane Kolarovszkej, PhD. a Ing. Kataríne Hrbáňovej z Nss (Žilinská univerzita v Žiline), za ich profesionálny prístup a za pomoc počas celého pobytu v Slovinsku.
Bolo nám cťou, že sme sa dostali do úzkeho výberu a mohli sme reprezentovať naše Mesto Prešov a Slovensko na medzinárodnom seminári „Materská škola na európskej ceste“ v Ľubľane.
Tatiana Daráková Materská škola, Jurkovičova 17, Prešov
PaedDr. Renáta Gumanová Materská škola Bajkalská 31, PrešovFotografie

22novembra

NÁVŠTEVA V DOMOVE SENIOROV NÁRUČ

Autor: p. uč. Adriána Andraščíková
NÁVŠTEVA V DOMOVE SENIOROV NÁRUČ
Opäť si deti z 10.triedy uctili s pokorou seniorov v domove seniorov NÁRUČ

Naša materská škola sa opäť spojila s domovom seniorov Náruč a diali sa úžasné veci...
Je fajn podporiť medzigeneračný kontakt a to sa nám deťom z 10. triedy s ľudovým pásmom piesní, hier i riekaniek podarilo. Milí starkí sa nám odvďačili ohromným potleskom, pochvalou, ale aj s pripravenou bohatou hostinou – chutnými koláčikmi.
Posilniť spolužitie dvoch generácií, je neskutočne krásnym zadosťučinením a myšlienka splnila účel...
Ďakujeme!


Fotografie

16novembra

SEPTEMBER V NAŠEJ MATERSKEJ ŠKOLE

Autor: p. uč. Adriána Andraščíková
SEPTEMBER V NAŠEJ MATERSKEJ ŠKOLE
Kto to klope dneska k ránu,
na čarovnú školskú bránu?
Krásne klope to mi ver,
predsa mesiac september.
Na husličky k tomu hrá, bránu školy otvára...

Dva mesiace prázdnin sú už preč a my sme sa opäť stretli na pôde našej školy, plní zážitkov z leta, z dovoleniek. Tretí september 2018 otvoril aj bránu našej materskej školy a odštartoval nový školský rok. A čo nám na úvod priniesol? Prekvapenie v podobe krásnych slnečných jesenných dní. A pretože slnko a pohyb nás láka my sme nelenili a boli sme aktívni v duchu hesla BE ACTIVE. Ani na chvíľu sme neváhali a našou akciou Pohyb v tele máme s loptami sa hráme sme sa zapojili do medzinárodného projektu Európsky týždeň športu 2018. 21. septembra sme si všetci priniesli do školy kamarátku loptu. Po raňajkách sme sa stretli na našom veľkom dvore ,zasypali sme ho loptami i loptičkami a ukázali sme všetkým, že šport nás baví. Samozrejme nechýbala ranná rozcvička v rytme hudby, rôzne loptové, pohybové aktivity. Lopty sme hádzali, gúľali, podávali a v závere vyhodili čo najvyššie. A dôkazom toho, že v našej materskej škole je športovo, hravo a zdravo sú fotografie, ktoré hovoria za nás a za všetko.


Fotografie

30augusta

POZVÁNKA NA PLENÁRNE ZASADNUTIE

Autor: Rada rodičov, Vedenie MŠ
POZVÁNKA NA PLENÁRNE ZASADNUTIEVÁŽENÍ RODIČIA!

Srdečne Vás pozývame na

PLENÁRNE ZASADNUTIE

rodičov detí 1., 2., 4., 5., 6., 7., 9., 10. a 11. triedy ktoré sa bude konať dňa 5. SEPTEMBRA 2018 o 15,30 h. v zasadacej miestnosti materskej školy.
Po jeho skončení sa uskutočnia TRIEDNE AKTÍVY v jednotlivých triedach.


Účasť nutná!

30augusta

VÝZVA

Autor: Vedenie MŠ
Organizácia dopravy pre ul. Jurkovičova a Šrobárová

Prosíme Vás, aby ste v mesiaci SEPTEMBER 2018 (orientačne) rešpektovali rekonštrukciu prístupovej cesty k materskej škole (ul. Jurkovičova). Žiadame Vás, aby ste parkovali autá v širšom okolí MŠ napr. zo smeru od ulice Exnárova prípadne na kopci na ulici Sekčovská alebo prehodnotili použitie auta pri vodení detí do MŠ a ich vyberaní z MŠ. Predídete zápcham a usporíte čas.
Ďakujeme za pochopenie.

22augusta

ČO VAŠE DIEŤA POTREBUJE V MATERSKEJ ŠKOLE?

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ČO VAŠE DIEŤA POTREBUJE V MATERSKEJ ŠKOLE?
Zoznam vecí potrebných k začiatku školského roka.

 • vhodné prezuvky
 • pohodlné oblečenie
 • náhradné veci v skrinke (spodná bielizeň, ponožky, pančuchy, tričko atď.)
 • pyžamo
 • plastový pohár, zubná kefka (okrem 2-3 ročných detí)
 • plastový pohár na pitný režim
Prosíme rodičov, aby svojim deťom veci označili menom a priezviskom.
Čo sa týka ďalších potrieb pre deti (cvičebné úbory, potreby do sauny), budú rodičia usmerňovaní priebežne učiteľkami v triede, informáciami z plenárnej schôdze, či triednych aktívov.
Prosíme rodičov, aby sledovali oznamy v šatniach na nástenkách.
Ďakujeme!

Zoznam detí v triedach pre školský rok 2018/2019 - kliknite tu.

20augusta

POZVÁNKA NA PLENÁRNE ZASADNUTIE

Autor: Rada rodičov, Vedenie MŠ
POZVÁNKA NA PLENÁRNE ZASADNUTIEVÁŽENÍ RODIČIA!

Srdečne Vás pozývame na

PLENÁRNE ZASADNUTIE

rodičov novoprijatých detí na šk. rok 2018/19, ktoré sa bude konať dňa 27. AUGUSTA 2018 o 15,30 h. v zasadacej miestnosti materskej školy.
Po jeho skončení sa uskutočnia TRIEDNE AKTÍVY v jednotlivých triedach (3. tr., 8.tr., 12.tr.).


Účasť nutná!

20augusta

Archív článkov šk. roka 2017/2018

kliknite - Archív 2017/2018