Archív článkov školského roka 2017/2018

29júna

Aký bol piaty ročník Jurmaku na Jurkovičke?

Autor: p.uč. Ľubka Damankošová a Valika Volková (1. trieda)
Aký bol piaty ročník Jurmaku na Jurkovičke?Chcete vedieť aký bol piaty ročník Jurmaku na Jurkovičke?

Keď ste sa ho priamo zúčastnili, alebo ste si pozorne pozreli fotogalériu, tak viete, že bol: detský, spevavý, hravý, veselý, folklórny, farebný, zmrzlinový, sladký, voňavý, buchtový, klobásový, „handľový“ ...no jednoducho PERFEKTNÝ...

A čo dodať? Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

O ROK DOVIDENIA...

29júna

Olympijský deň

Autor: p.uč. Pastirová
Olympijský deňMedzinárodný deň detí sa v našej MŠ už štvrtýkrát stal aj Olympijským dňom. Deti sa na tento deň veľmi tešili, ako si zmerajú svoje sily v rôznych športových disciplínach v duchu fair play. Pozvanie na športové dopoludnie prijal aj pán Ing. F. Marcinčin z Prešovského samosprávneho kraja - odbor školstva, mládeže, telesnej výchovy a športu, ako aj významný športovci nášho mesta - L. Langošová - Karate klub Junior Prešov, hádzanári Tatrana Prešov - Radoslav Antl st., Radoslav Antl ml., Miloš a Ľuboš Šarpatakyovci. V úvodnom ceremoniáli za tónov hymny deti spolu s učiteľkami a športovcami vztýčili olympijskú vlajku a zapálili olympijský oheň. Nasledoval príhovor p. riaditeľky T. Darákovej a p. Ing. F. Marcinčina ,ktorí popriali deťom veľa síl a chuti do športovania. Deti zložili olympijský sľub, po ktorom krátkym programom spestrili olympijský deň p. uč. J. Pavlovičová piesňou One Moment In Time a tri deti našej MŠ gymnastickou zostavou, ktoré sú členkami TJ - Slavia PU Prešov - Klubu gymnastického športu pod vedením trénerky A. Kovalskej. Po programe sa všetkých 220 detí s veľkou chuťou a odhodlaním do športovania vybrali k jednotlivým stanovištiam, ktoré boli pripravené učiteľkami podľa veku od 2 - 7 rokov. Mladšie deti mali rôzne prekážkové dráhy - preliezanie cez tunel, preskakovanie prekážok, hod na cieľ, skok z miesta. Staršie deti absolvovali disciplíny: chôdza medzi prekážkami s loptičkou, chôdza na chodúľoch, skok do diaľky z miesta, plazenie pod vlakom, beh k méte na 20 m., hod horným oblúkom obojruč, skákanie vo vreci. Deti si tohto roku mali možnosť vyskúšať aj nové náradie napr.: žinenku na skok do diaľky z miesta a pásmo na hod loptou, zo sady JIPAST - Atletická škôlka, ktorou sme boli ocenení ako VÍŤAZI KATEGÓRIE MATERSKÝCH ŠKÔL z projektu Olympijské festivaly Slovenska 2017 od Slovenského olympijského výboru a zároveň sme získali aj olympijský pohár a diplom. Po absolvovaní všetkých športových disciplín si deti oddýchli pri ďalšom kultúrnom programe, ktoré si pre ne pripravili členky tanečného klubu GRIMMY. Nasledovalo dekorovanie medailami a odmenenie diplomami jednotlivých vekových kategórií. Na stupne víťazov sa tešili 4-5 r. a 5-6r. deti. Všetky deti dekorovali pozvaní športovci z čoho mali všetci radosť. Na záver p. riaditeľka poďakovala hosťom za aktívnu účasť na olympijskom dni, poblahoželala deťom k športovým výkonom a rozlúčili sme sa s olympijským dňom vypustením balónov. Už teraz sa tešíme na budúcu olympiádu.
Fotografie

25júna

Recykluj a vyhraj - súťaž s MILK-AGRO

Autor: p.uč. Barbara AntlováMaterská škola, Jurkovičova 17, Prešov sa aj tento rok zúčastnila súťaže s firmou MILK-AGRO. Zbierali sme s vašou veľkou pomocou tetrapaky z mlieka Sabi a hlinikové fólie z mliečnych výrobkov Sabi. ĎAKUJEME VÁM!!!
V kategórii zvuková nahrávka, bolo cieľom vymyslieť pieseň, ktorej text musí obsahovať slová : MILK-AGRO, SABI, INTEGRÁČIK, RECYKLUJ A VYHRAJ a INTEGRÁCIA.
Deti z 5. a 7. triedy spolu s ich pani učiteľkami spojili hlavičky dokopy, vymýšľali, vymýšľali a vymysleli.
Na tanečnú hudbu Alvara Solera "Sofia" si tento krát malí speváci pospevovali S Milk-Agrom recykluj hraj - vyhrávaj! a v kategórii pre materské školy naozaj vyhrali.

MILK AGRO – PIESEŇ

1. My sme malé deti, stále niečo chceme – nové chceme
SABI, to je naša značka, integráčik a mlieko, smotana.
Tak si daj SABI raňajky, desiatu – Mňam, mňam
Tak si daj SABI olovrant, večeru – Mňam, mňam
R: //: Integrácia, to je tá správna cesta do nášho SABI mesta://
S Milkagrom recykluj, hraj, vyhrávaj
Integrácia, to je tá správna cesta do nášho SABI SRDCA.

2. My sme malé deti, máme chuť na dobroty, samé dobroty
SABINÁČIK tortu mamka pripraví stále, chutná veľmi je.
Tak si daj SABI raňajky, desiatu – Mňam, mňam
Tak si daj SABI olovrant, večeru – Mňam, mňam
R: //: Integrácia, to je tá správna cesta do nášho SABI mesta://
S Milkagrom recykluj, hraj, vyhrávaj
Integrácia, to je tá správna cesta do nášho SABI SRDCA.


Nahrávku si môžete vypočuť tu:

22júna

Ako 10. trieda navštívila Domov pre seniorov Náruč

Autor: p.uč. Mgr. Marcela Mrázová
TangramiádaV utorok sme sa vychystali v krásnych ľudových krojoch navštíviť domov, kde žijú milí a príjemní starkí, nuž a ako inak – samozrejme s pestrým programom na ľudovú nôtu. Nadšenie nám nechýbalo a pod vedením p.uč. Marcelky Mrázovej a Beátky Tomkovej, ktorá dotvorila úžasnú atmosféru hrou na akordeóne. S radosťou sme sa pustili do programu, ktorý bol plný veselej hudby, spevu, tanca a keď sa naša materská škola spojila s domovom dôchodcov, diali sa úžasno – čarovné veci. Odmenili nás obrovským potleskom, ale i sladkým pohostením - stoly boli plné koláčov, cítili sme sa ako na hostine a ešte nás aj obdarovali darčekmi. My sme si taktiež pripravili darček a obdarovali sme ich kvetmi. Samozrejme za takýto skvelý výkon sme si na druhý deň urobili "nanukovú párty". Spojenie dvoch generácií bolo niečo rozprávkové, starkí sa veľmi potešili už keď nás videli prichádzať vyčarili sme im úsmev na tvárach a tak naša myšlienka splnila svoje poslanie.
Fotografie

30mája

Tangramiáda

Autor: p.uč. E. Cervová, M. Vagašská, J. Pavlovičová
TangramiádaV mesiaci apríl sa v našej materskej škole uskutočnil v 9.triede 5.ročník Tangramiády. Na túto akciu sa prihlásilo päť MŠ z celého Prešova. Súťaž prebiehala v troch kolách:

1.kolo- Vytvoriť z tangramu obrázok s riešením
2.kolo- Vytvoriť obrázok bez riešenia
3.kolo- Zložiť obrázok z útvarov podľa vlastnej predstavy


Deti boli tvorivé a tešili sa z hry s tangramom. Na úvod ich privítala čínska Geisha, ktorá bola príjemnou spoločníčkou počas celej súťaže. Na záver si každý súťažiaci odniesol diplom a sladkú odmenu.
Fotografie

13mája

POZVÁNKA NA JURMAK NA JURKOVIČKE

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
POZVÁNKA NA JURMAK NA JURKOVIČKE
Kto príde uvidí, zažije, ochutná...

Školský ľudový súbor "Čerešenka"
FS Sabinovčan
p. uč. - speváčka Júlia
divadlo z maringotky
pečená klobáska
zmrzlina, pukance, cukrová vata...
buchty zo školskej jedálne
nanuky do ruky
možnosť zakúpenia ručne vyrobených výrobkov

21mája

Deň otvorených dverí Hasičského záchranného zboru v Prešove

Autor: p.uč. Tatiana Kopčáková
Deň otvorených dverí Hasičského záchranného zboru v Prešove4. mája 2018 sme sa zúčastnili akcie, ktorú pripravila hasičská stanica v Prešove. Všetci sme sa tešili a boli sme v očakávaní, čo všetko na nás čaká, čo uvidíme a aké zážitky si so sebou zoberieme domov. Deti sa nemohli dočkať vytúženého dňa otvorených dverí. Po príchode na hasičskú stanicu nás privítali zamestnanci hasičského zboru, tí anjeli, ktorí denno-denne nasadzujú svoje životy pri rôznych život ohrozujúcich udalostiach, ktoré na nás číhajú na každom kroku. Ako prvé nás zaujal hasičský autobus, kde sme si vyskúšali riadenie tak veľkého dopravného prostriedku. Nasledovalo prezeranie hadíc, ktorými hasiči hasia požiar. O niekoľko metrov ďalej na nás čakali štvorkolky, ktoré nás najviac oslovili, pretože vydávali zvuky, jednoducho trúbili. Všetci sme si vyskúšali, ako sa v nich pohodlne sedí, aj sme si vyskúšali sedenie za volantom. Už len naštartovať a povoziť sa. Žiaľ, pre nás deti, až o niekoľko rokov. Videli sme aj čln, ktorý využívajú vo vode, keď zachraňujú topiacich sa, alebo hľadajú nezvestných. Sú to veľmi dobrí ujovia, pretože zachraňujú životy iným ľuďom a zároveň hasia veľké aj malé požiare. Tak, ako sme to spomenuli na začiatku, sú to anjeli, ktorí nám prinášajú nádej a v neposlednom rade záchranu toho najcennejšieho, života. Na záver nás tety ponúkli občerstvením, ktoré si pre nás pripravili a dostali sme aj sladkú odmenu. Po príchode do našej škôlky sme sa rozprávali o tom, komu sa čo páčilo a čo nás najviac oslovilo.

3mája

Škôlka skáče škôlku

Autor: p.uč. B. Semanco
Škôlka skáče škôlkuUž po tretíkrát sme sa zúčastnili školskej akcie Škôlka skáče škôlku, ktorú organizovala 11. trieda. Slniečko nám opäť prialo, hudba nám hrala, škôlky boli nakreslené. Čakali už len na šikovné nôžky škôlkarov, ktorí s radosťou preskákali každú škôlku. Po ich preskákaní si zaslúžili veľkú pochvalu a vyzdvihli odmenu v podobe kried.
Akcia bola veselá, trošku fyzicky náročná, ale spolu sme ju všetci úspešne zvládli. Ako sme skákali si môžete pozrieť v galérii.
Fotografie

15apríla

Naši korčuliari

Autor: p.uč. Valéria Pastirová (3.trieda)
Návšteva knižnice a centra mestaTak ako v predošlých školských rokoch aj v tomto deti predškolských tried (3,8,12) v jesenných a zimných mesiacoch mali možnosť absolvovať korčuliarsky výcvik. Prihlásené deti cez SCVČ ELBA sa učili korčuľovať 1x týždenne vo štvrtok pod vedením trénerov, ktorí im poskytli rôzne oporné pomôcky . Cieľom tejto pohybovej aktivity je pohybovať sa na špecifickom povrchu, prekonávať strach z kĺzavého pohybu. Prvé krôčiky na ľade boli nesmelé a nechýbali ani časté pády. Deti sa postupne viac a viac osmeľovali a zdokonaľovali v technike korčuľovania. Tréneri si pre ne na spestrenie pripravili rôzne prekážky a hry na ľade. Na tvárach detí bolo vidieť chuť a radosť z korčuľovania. Na záverečnom korčuľovaní 22.3. 2018 tréneri pripravili prekážkovú dráhu, ktorú deti bez problémov zvládli. Ocenené boli pochvalou od trénerov, diplomom a sladkosťou. Deti odchádzali z klziska z hrdosťou na to, ako dobre zvládli nácvik korčuľovania.
Fotografie

27marca

Návšteva knižnice a centra mesta

Autor: p.uč. Mgr. Silvia Paľková (3. trieda)
Návšteva knižnice a centra mestaPri príležitostí mesiaca knihy sa v stredu, 14.3.2018,vybrali deti z 3.triedy do knižnice Slniečko, ktorá sa nachádza v centre Prešova. Už vstupné chodby pomaľované rozprávkovými hrdinami deti očarili a hneď ich vtiahli do rozprávkového sveta. V tichosti vystupovali po tajuplných schodoch na konci ktorých ich privítala pani knihovníčka. Zoznámila ich s priestormi knižnice a spôsobom organizácie v nej. Vysvetlila deťom, ako sú knihy rozdelené, uložené podľa druhov a farebných pásikov. Deťom dala možnosť si vybrať a listovať v rozprávkových knihách či detských encyklopédiách.
Napokon im predstavila príbeh Boribon a sedem balónikov, ktorý si sústredené a so záujmom vypočuli. Taktiež deťom vysvetlila postup pri požičiavaní kníh, správne zaobchádzanie s knihami a pozvala ich na návštevu knižnice spolu s rodičmi. Na záver deti pani knihovníčke poďakovali a odmenili ju básňou Knižka. Deti z knižnice odchádzali spokojné, obohatené o nové zážitky.
Avšak návštevou knižnice sa naše spoznávanie centra Prešova neskončilo. Keďže počasie nám prialo, ukázali sme deťom, kde sídli pani primátorka Ing. A. Turčanová. Neobišli sme ani park a v ňom najstaršiu a najkrajšiu fontánu. Jej dominantou je socha Neptúna držiaceho trojzubec.
Keďže čas nám rýchlo ubiehal a brušká deťom ohlasovali hlad, sadli sme na MHD a vrátili sa do MŠ.
Fotografie

22marca

Čarovné DIVADLO v 10.triede

Autor: p.uč. Mgr. Marcela Mrázová (10. trieda)
Čarovné DIVADLO v 10.triedeV stredu sa naša 10. trieda premenila na divadlo s kulisami krásneho voňavého lesa a z nás detí sa stali naozajstní herci.
Divadlo bolo plné - hudby, spevu, rozprávkových postáv: "žabiek, veveričiek, zajkov, múch i komárov, s veľkým šarmom sa predviedla prefíkaná líška, no nechýbali ani hlavné postavy a to vlk s medveďom"
.
Deti tak prostredníctvom hraného príbehu spoznávajú, že aj sila slabých môže byť veľká a že hrdinom sa môže stať aj ten najslabší, ak sa nechá viesť srdcom i rozumom.
Rozprávkový príbeh "Kto je najslabší" sme s veľkým nadšením i radosťou zahrali pod vedením p.uč.: Beátky Tomkovej a Marcelky Mrázovej kamarátom z ostatných tried našej skvelej MŠ, ktorí nás odmenili obrovským potleskom a nechýbala ani zaslúžená odmena v podobe nálepiek zvieratiek, i sladká odmena.
Fotografie

22marca

Rozprávky už čítam sám

Autor: p.uč. Anna Suchárová (8. trieda)
Rozprávky už čítam sámDňa 6.3. 2018 sa v rámci týždňa slovenských knižníc konala súťaž v knižnici Slniečko P.O. Hviezdoslava Rozprávky už čítam sám. Na tomto podujatí sa zúčastnili naše dve šikovné čitateľky Simonka Plocárová z 3. triedy a Olivijka Hovanová z 8. triedy MŠ Jurkovičova 17 Prešov.
Deti si v súťaži vyžrebovali rozprávkový text, ktorý následne pred porotou a publikom prečítali. Pozorná porota sledovala správnosť čítaného textu a čitateľské zručnosti našich detí nakoniec odmenila diplomami a krásnymi maľovankami.
Deťom sa v knižnici Slniečko veľmi páčilo, poprezerali si knihy, zaspievali pesničku a dokonca aj zatancovali. Výbornou správou bolo, že sa v tomto týždni mohli bezplatne zaregistrovať do knižnice, a tak si vybrať knihy podľa svojich záujmov.
Podujatie v knižnici Slniečko bolo obrovským prínosom pre deti, aby v budúcnosti rady čítali a boli vzdelané.
Fotografie

18febuára

DARUJTE 2% Z DANE

Autor: Mgr. Alenka Uličná - predseda rodičovského združenia
Darujte 2% z vašich daní
Darujte 2% z vašich daní

Vážení spoluobčania, rodičia a priatelia,

cieľom a úlohou Rodičovského združenia pri MŠ Jurkovičova je najmä podpora vzdelávania a výchovy našich detí, podpora ich aktivít v materskej škole a uskutočňovanie rôznych záujmových podujatí. Na realizáciu týchto cieľov sú nevyhnutne potrebné určité finančné prostriedky, ktoré získavame aj vďaka členským príspevkom, vďaka Vašim sponzorským darom a pod. Jedným z ďalších spôsobov získania tak potrebných zdrojov je možnosť použitia 2% zo zaplatenej dane z príjmov právnických a fyzických osôb (podnikateľov i zamestnancov).

Dovoľujeme si Vás preto osloviť a požiadať o poukázanie 2% z Vami zaplatenej dane z príjmov v prospech nášho občianskeho združenia.
Čo je potrebné urobiť:
Fyzická osoba – zamestnanec, ktorý nemá povinnosť podať daňové priznanie a zamestnávateľ mu vykonal ročné zúčtovanie dane* môže vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu. Urobiť tak môže prostredníctvom priloženého „VYHLÁSENIA“, ktoré treba vyplniť a do 30. apríla 2018 predložiť príslušnému daňovému úradu. Prílohou vyhlásenia je aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré vyplní zamestnávateľ. O vykonanie zúčtovania dane treba zamestnávateľa požiadať do 15. februára 2018. Zamestnávateľ je povinný zúčtovanie vykonať do 31. marca 2018. Fyzická osoba, ktorá je povinná podať daňové priznanie, môže v ňom vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu. Urobiť tak môže prostredníctvom príslušnej kolónky v daňovom priznaní do 31. marca 2017. (DP FO typ A – VIII. ODDIEL – Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO... DP FO typ B – XII. ODDIEL - Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO...) Právnická osoba môže taktiež v daňovom priznaní vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% má daňový úrad poukázať ním určenej právnickej osobe – nášmu obč. združeniu.

Urobiť tak môže prostredníctvom príslušnej kolónky v daňovom priznaní do 31. marca 2018. (DP PO – IV.časť na strane 7). Potrebné údaje: IČO: 173196171276 Právna forma: občianske združenie Obch. meno/názov: Rodičovské združenie pri MŠ Jurkovičova Sídlo: Jurkovičová 17 08001 Prešov. Prikladáme tlačivo Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane z príjmov FO, podľa zákona č. 595/2003 Z.z. v z.n.p., ktorej bolo za zdaňovacie obdobie vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti“, v ktorom sú už vyplnené údaje o prijímateľovi. V prípade potreby ďalšie tlačivá nájdete na sekretariáte materskej školy.

Vopred ďakujeme za poukázané prostriedky, pochopenie a Vašu podporu. Získané zdroje použijeme v súlade s cieľmi, úlohami a stanovami občianskeho združenia. V roku 2018 Vám prajeme veľa zdravia, osobných a pracovných úspechov a tešíme sa na stretnutia v rámci aktivít Rodičovského združenia MŠ Jurovičova.

Mgr. Alenka Uličná

7februára

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ
7februára

ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY
Všetky dôležité informácie pre rodičov

Riaditeľstvo MŠ Jurkovičova 17, Prešov oznamuje rodičom, že zápis do materskej školy na školský rok 2018 - 2019 bude prebiehať v súlade s platnou legislatívou (novelou školského zákona § 20 ods. 2 s účinnosťou od 1.9.2015), v čase

od 16. apríla do 11. mája 2018.


 1. Žiadosť do MŠ je dostupná na webovom sídle školy ( Súbor PDF - dokument PDF) alebo si ju môžete vyzdvihnúť priamo v budove MŠ. Bližšie informácie na tel. čísle 051/7775011 a 0911 215966.
 2. Žiadosť musí byť vyplnená, podpísaná oboma rodičmi a potvrdená pediatrom. Rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí si zákonný zástupca dieťaťa vyzdvihne v termíne dohodnutom s vedením školy a prevezme si ho proti podpisu osobne v MŠ.
 3. Materská škola prednostne prijíma deti:
  • rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
  • deti s odkladom povinnej školskej dochádzky
  • deti s dodatočne odloženým plnením povinnej školskej dochádzky
  • deti, ktoré majú súrodencov v našej MŠ
  • deti od dvoch rokov veku
 4. Pri prijímaní deti mladších ako 3 roky by deti mali:
  • zvládať odlúčenie od matky na potrebne dlhý čas
  • spolupracovať pri základných sebaobslužných a hygienických návykoch (obliekanie, vyzliekanie, umývanie sa, pýtanie sa na WC)
  • primerane veku komunikovať s učiteľkami alebo inou dospelou osobou
  • mali by mať osvojené základné stravovacie návyky (vedieť piť z hrnčeka, držať lyžicu...)

2februára

Konečne sa tešíme – SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ zavítala aj k nám...

Autor: p.uč. Mgr. Marcela Mrázová
Konečne sa tešíme – SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ zavítala aj k nám...Pričarovali sme SNEŽNÝCH ŠKRIATKOV a poprosili sme ich,
aby pomohli našej SNEHOVEJ KRÁĽOVNEJ prikryť svojou
snežnou perinou všetko navôkol a samozrejme, aby jej
pomohli i rozvešať cencúle do všetkých kútov.
Zrazu, keď sme vyšli von bolo celé okolie našej MŠ
pokryté bielou perinou a SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ nám rozštípala
líčka a konečne sme sa tešili zo snehu a mohli sme šantiť
do sýtosti a hrať so snehom, veď sa na to pozrite :)


Fotografie

2februára

DOPOLUDNIE S DINOSAURAMI

Autor: p.uč. Valéria Pastirová
DOPOLUDNIE S DINOSAURAMIDo našej materskej školy sme dostali plagát, ktorý nás pozýval pozrieť sa do OC Eperia na svet dinosaurov a to vo forme interaktívneho zážitku v augmentovanej realite. Tak sme sa my, deti 3.triedy, dňa 17. 1. 2018 dopoludnia, za nimi vybrali. Na projekcii sme sa s dinosaurami zabavili a vyšantili do sýtosti, čo bolo vidieť na našich rozžiarených tváričkách. Lenže nastal čas vrátiť sa do materskej školy. Keďže sme všetci boli hladní ako dinosaury, radšej sme sa vybrali predsa len späť. Celou cestou sme rozprávali o tom, ako sme sa pobavili. Na záver sa chceme zvlášť poďakovať pani učiteľke M. Michálkovej, že s nami strávila pekné dopoludnie v OC Eperia.

8januára

PRAX ŠTUDENTIEK PEDAGOGICKEJ FAKULTY

Autor: Maťka Maniková, Mimka Valengová, Danka Olejárová - študentky PF
PRAX ŠTUDENTIEK PEDAGOGICKEJ FAKULTYSme študentky z Pedagogickej fakulty druhý ročník magisterský. Počas štúdia nám škola zabezpečuje každý semester prax v cvičných materských školách. Sme rady, že pani riaditeľka nám umožnila ako študentkám realizovať prax na tejto MŠ – Jurkovičova.
Naša cvičná pani učiteľka bola Bc. Ľubica Damankošová. Priznáme sa, že už na prvý pohľad bolo vidieť, že pre túto prácu bola "ako stvorená". V dobrej nálade, s úsmevom na tvári a veľkým entuziazmom nás privítala spoločne aj s deťmi. Cítili sme sa tu veľmi príjemne.
Čo sa týka triedy nás najviac zaujal Zázračný ateliér v ktorom si deti maľujú, kreslia a vyrábajú rôzne výrobky a taktiež aj klavír na ktorom pani učiteľka "vyhrávala" a spríjemňovala, ako nám tak aj deťom každý deň. Trieda je veľmi dobre vybavená – majú miesto na hranie, stoly, kde sa stravujú ale aj hrajú a taktiež miestnosť, kde odpočívajú. Okrem triedy, kde sme praxovali sme mali možnosť navštíviť aj iné triedy, ktoré boli vybavené rovnako ako tá, v ktorej sme boli my.
Veľmi nás prekvapilo a zároveň aj potešilo, že sme mali možnosť sa zúčastniť na spoločenských podujatiach MŠ - Ujo Ľubo, rozsvietenie stromčeka, bábkové divadlo, či neodmysliteľní Mikuláš a čert.
Počas jedného týždňa sme pripravovali spoločne aj s pani učiteľkou a deťmi Vianočnú besiedku pre rodičov, rôzne výzdoby triedy a vystúpenie.
Na záver by sme chceli veľmi pekne poďakovať pani učiteľke Ľubke a taktiež aj jej kolegyni Valike, ktoré nás uistili a motivovali v tomto povolaní, ktoré je tak krásne a zároveň náročné, ale ak človeka baví a napĺňa – ako bolo vidieť na nich "že sa pre túto prácu narodili", tak to nie je práca ale koníček!

Sme rady, že sme tu mohli byť a odísť o čosi múdrejšie, skúsenejšie a nabité pozitívnou energiou. Za to Vám ĎAKUJEME!

23decembra

PF 2018

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
PF 2018Pokojné, láskyplné Vianoce a P.F. 2018 Vám želá

Tatiana Daráková a kolektív zamestnancov MŠ Jurkovičova 17, Prešov

21decembra

ZDRAVÝ ÚSMEV

Autor: p.uč. V. Pastirová
ZDRAVÝ ÚSMEV...Zúbky, zúbky, čisté zrazu mám, zúbky zvládam umývať si sám. Od pondelka až do nedele, zúbky nech sú zdravé, veselé.... Slová tejto piesne deti dobre poznajú od obľúbeného speváka Mira Jaroša. Obľúbili si aj študentky z Katedry dentálnej hygieny, ktoré k deťom do predškolských tried prichádzali raz v mesiaci s projektom Zdravý úsmev, aby im hravou formou cez rozprávky priblížili dôležitosť čistenia zúbkov a význam ovocia a zeleniny v strave. Veľmi ich potešilo pozvanie do ich veľkej školy. Tak sa deti 3., 8. a 12. triedy vybrali na návštevu do školy. V škole nás pekne privítali, rozdelili do skupín a rozišli sme sa do troch učební. Deti boli spočiatku trochu nesmelé, ale to netrvalo dlho. Študenti im ochotne a trpezlivo vysvetľovali načo sa používajú jednotlivé zubárske nástroje a deti si ich na figurínach mohli vyskúšať. V druhej učebni, už si mohli vyskúšať aj polohovanie zubárskeho kresla, odsávačku... Deti boli veľmi nadšené z možnosti všetko si vyskúšať. V tretej učebni, študentka deťom pustila rozprávku Maškrtná veverička a porozprávali sa o tom, čo sa jej prihodilo. Triedili zdravé a nezdravé potraviny. Študenti na záver deťom na rozlúčku darovali omaľovanky.
Do materskej školy sme odchádzali plný zaujímavých a nevšedných zážitkov.


Fotografie

21decembra

ROZSVECOVANIE STROMČEKA

Autor: p.uč. Mgr. Magdaléna Michálková
ROZSVECOVANIE STROMČEKASvieť nám stromček jagavý... sa v pondelok 4. decembra rozliehalo areálom našej materskej školy. Veď aké by to boli Vianoce bez vianočného stromčeka? Bez neho by nás náš vzácny hosť nenašiel.
A preto sa naši škôlkari zišli okolo krásneho vysokého smreka na dvore. Najprv mu zaspievali deti z 3. triedy, no stromček nič. Vyskúšali to aj deti z 8. a 12. triedy, ale stromček nie a nie zažiariť. Nakoniec sme spoločne vyslovili čarovnú formulku Čáry – máry, nech stromček žiari! a čuduj sa svete, stromček sa zaligotal krásnymi farbami.
Všetci sme mali veľkú radosť. Veď sme sa chystali na príchod Mikuláša a takto mal cestu krásne osvetlenú.
Teraz už čakáme na Ježiška. Veríme, že ani on nezablúdi.
Krásne Vianoce!


Fotografie

17decembra

MIKULÁŠ

Autor: p.uč. Mgr. B. Semanco (11. trieda)
MIKULÁŠ
Mikuláš, Mikuláš priateľ náš starý,
každý rok nosievaš do okien dary.
Nadlho odložíš sladký spánok,
kým dary nevložíš do topánok.
Mikuláš, Mikuláš ty veľký svätý,
každý rok myslievaš na dobre deti.6.12. prišiel Mikuláš aj k nám a prichystal nám prekvapenie. Priniesol balíčky, na ktorých sme si pochutnali. Síce nás trošku vystrašil jeho pomocník čertík, no keď sme zistili, aký je milý, hneď nám zdvihol náladu. Vianočne naladení sme sa zahľadeli a započúvali do rozprávky O ZLATEJ RYBKE PIRANI, ktorá sa nám veľmi páčila. Potom nás čakala mikulášska nálada, ktorú sme si s pani učiteľkami naplno užili.

17novembra

VEČERNÍČEK V MATERSKEJ ŠKOLE

Autor: p.uč. M. Hympánová (5. trieda)
VEČERNÍČEK V MATERSKEJ ŠKOLEDo tajomnej atmosféry sa 26. októbra 2017 ponorila celá naša materská škola. V každej triede sa vzduchom vznášali netopiere a vrany, duchovia, strašidelné balóny. Pavúky do svojich sieti zamotali všetko čo im prišlo do cesty. Svetielka v podobe tekvičiek, duchov a rôznych lampášikov túto atmosféru ešte viac podfarbovali. A aby toho ešte nebolo málo, sem-tam preleteli na svojich metlách čarodejnice. Až na jednu, tej sa prelet nevydaril...
Ale naše deti s rodičmi nič neodradilo od tvorivej práce, dobrej nálady a zábavy. V každej triede sa lepilo, strihalo, maľovalo, z tekvíc sa vyrábali lampáše. Po práci prišlo na rad zaslúžené občerstvenie, pre deti guláš a pre rodičov ochutnávka nátierok a šalátov, ktoré nachystali naše šikovné tety kuchárky. A kto mal veľmi mlsný jazýček, ten si pochutnal na ovocí s čokoládou. Samozrejme že nechýbal ani živý večerníček Čarovné kapsy v podaní hercov z divadla Cililing, kde deti so zatajeným dychom sledovali rozprávku, zatiaľ čo ich rodičia živo diskutovali.
Na VEČERNÍČKU ktorý organizujeme každý rok a ktorý bol súčasťou Dňa materských škôl, sa zúčastnilo 100 detí so svojimi rodičmi, kde sa opäť potvrdila dobrá spolupráca školy a rodiny. Touto cestou chceme poďakovať všetkým kolegyniam za ich tvorivý prístup, vynaliezavosť a za ich spoluprácu.


Fotografie

17novembra

DEŇ MATERSKÝCH ŠKÔL NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU

Autor: p.uč. K. Galmišová (12. trieda)
DEŇ MATERSKÝCH ŠKÔL NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PUČo je to kafulta? Spýtala sa Klaudia v stredu ráno. Fakulta sa povie správne. Je to škola, kde sa chodia učiť budúci páni učitelia a učiteľky, dostalo sa vyčerpávajúcej odpovede Klaudii a ostatným deťom z 12. triedy, ktoré sa vybrali 25. októbra 2017 na Pedagogickú fakultu kresliť, tancovať, spievať..., jedným slovom zabávať sa spolu s deťmi z iných prešovských materských škôl.
Zábavy bolo až až. Deti najprv prekonali močiar, skákali po stopách, ktoré za sebou nechal obor. Od radosti že to zvládli, zatancovali si tanec Limbo. Prekrásne im líčka pomaľovali a brušká nakŕmili. Krásny jesenný strom kreslili, listy naň lepili. Nezabudli ich spočítať.
Na rozlúčku si spolu s budúcimi učiteľmi, učiteľkami a rozprávkovými postavičkami hymnu materských škôl zaspievali. Takýto zábavný deň zažili naši predškoláci na "kafulte" Možno raz na tej istej fakulte budú študovať.


Fotografie

7novembra

POHYBOVÝ FESTIVAL MŠ

Autor: p.uč. Mgr. Silvia Švabíková (3. trieda)
POHYBOVÝ FESTIVAL MŠDňa 22. septembra 2017 sa deti 3., 8. a 12. triedy vyzbrojení pršiplášťom, batohom s prezuvkami vybrali do ZŠ na Sibírskej ulici v Prešove na pohybové dopoludnie. Športovo oblečení a plní očakávaní sme vstúpili do veľkej telocvične. Tu nás čakali tréneri CFT Academy, ktorí pre nás tento deň pripravili.
Po úvodnom nástupe a privítaní nám tréneri vysvetlili ako budeme postupovať. Na deti čakalo 6 stanovíšť, v ktorých plnili tieto úlohy: triafali do cieľa, prenášali predmety, zbierali kužele podľa určenej farby, vykonávali pohyby napodobňujúce pohyby zvierat a iné. V týchto aktivitách deti rozvíjali svoju rýchlosť, silu, vytrvalosť, priestorovú orientáciu, koordináciu tela a končatín. Po prejdení 3 stanovíšť deti mali jedno kolo na vydýchanie a doplnenie tekutín.
Na záver sme si nastúpili do zástupov, tréneri zhodnotili výkon detí a odovzdali im sladkú odmenu. Do MŠ sme sa vrátili trocha vyčerpaní avšak s úsmevom na tvári, v dobrej nálade a s novými zážitkami.


Fotografie

19októbra

POZVÁNKA NA VEČERNÍČEK V MATERSKEJ ŠKOLE

Autor: kolektív MŠ
POZVÁNKA NA VEČERNÍČEK V MATERSKEJ ŠKOLEVÁŽENÍ RODIČIA!

Srdečne Vás pozývame na školskú akciu

VEČERNÍČEK V MATERSKEJ ŠKOLE
Dátum: 26.10.2017 od 15,00 hod.
Miesto konania: triedy MŠ, zasadacia miestnosť

PROGRAM:

1. Aktivity rodičov s deťmi a učiteľkami v triedach (15,00 - 16,30 hod.)
2. Podávanie guľášu pre deti (16,30 - 17,00 hod.)
3. Divadielko Cililing - rozprávka ČAROVNÉ KAPSY o 17,00. hod.
4. Hodinka otázok a odpovedí s vedením školy spojená s ochutnávkou školských dobrôt, v rámci Svetového dňa výživy + možnosť individuálnych konzultácií v čase prebiehania divadelného predstavenia

15októbra

SOKOLIARI V MŠ

Autor: p.uč. Valéria Pastirová
SOKOLIARI V MŠDňa 28. 9. 2017 k nám do materskej školy zavítal sokoliar zo svojimi piatimi úžasnými dravcami. Tieto dravce sú zo sokoliarskej skupiny HORUS – Košice. Mali sme možnosť obdivovať krásu dravcov, spôsob života, krásu ich letu a lovecké nadanie. Pozorovali sme rýchlosť sokola útočiaceho na korisť, z veľkej výšky vracajúceho sa k sokoliarovi, nečujný let výra a myšiaka štvorfarebného s poslušnými príletmi tesne nad hlavami či ladný let plamienky driemavej. Deti touto akciou boli nadšené a dve odvážne dievčatká si mali možnosť vyskúšať prílet dravca aj na vlastnú ruku za asistencie sokoliara. Deti s veľkou chuťou sa popoludní pustili do kreslenia dravcov a tešia sa na ich ďalšiu návštevu.


Fotografie

22augusta

POZVÁNKA NA PLENÁRNE ZASADNUTIE

Autor: Rada rodičov, Vedenie MŠ
POZVÁNKA NA PLENÁRNE ZASADNUTIEVÁŽENÍ RODIČIA!

Srdečne Vás pozývame na

PLENÁRNE ZASADNUTIE

rodičov novoprijatých detí na šk. rok 2017/18, ktoré sa bude konať dňa 28. AUGUSTA 2017 o 15,30 h. v zasadacej miestnosti materskej školy.
Po jeho skončení sa uskutočnia TRIEDNE AKTÍVY v jednotlivých triedach (4. tr., 6.tr., 11.tr.).


Účasť nutná!

22augusta

ČO VAŠE DIEŤA POTREBUJE V MATERSKEJ ŠKOLE?

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
ČO VAŠE DIEŤA POTREBUJE V MATERSKEJ ŠKOLE?
Zoznam vecí potrebných k začiatku školského roka.

 • čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa podpísané zákonným zástupcom (tlačivo k dispozícii v triedach)
 • vhodné prezuvky
 • pohodlné oblečenie
 • náhradné veci v skrinke (spodná bielizeň, ponožky, pančuchy, tričko atď.)
 • pyžamo
 • vešiak
 • plastový pohár, zubná kefka
 • plastový pohár na pitný režim
Prosíme rodičov, aby mali deti svoje veci označené menom a priezviskom, minimálne iniciálkami.
Čo sa týka ďalších potrieb pre deti (cvičebné úbory, potreby do sauny), budú rodičia usmerňovaní priebežne učiteľkami v triede, informáciami z plenárnej schôdze, či triednych aktívov.
Prosíme rodičov, aby sledovali oznamy v šatniach na nástenkách.
Ďakujeme!

Zoznam detí v triedach pre školský rok 2017/2018 + variabilný symbol - kliknite tu.

22augusta

Archív článkov šk. roka 2016/2017

kliknite - Archív 2016/2017